Buradasın
Ana Sayfa > Makyaj > Makyaj Yaparken İzlenecek Sıra Nasıl Olmalıdır?

Makyaj Yaparken İzlenecek Sıra Nasıl Olmalıdır?

Makyaj Yaparken İzlenecek Sıra Nasıl Olmalıdır?

Makyaj yaparken malzemelerin uygulama sırasını doğru takip ederseniz hem makyajınızın bozulmasını engeller hem de daha güzel bir görünüm elde edersiniz. Örneğin far sürmeden önce kalem sürmek uygun değildir. Fardan sonra tekrar kalem sürmek zorunda kalırsınız, bu da makyaj sürenizin uzamasına neden olur.

Makyaj Sırası

  • Her makyajdan önce cildinizi çok yağlı olmayan bir losyonla nemlendirmeniz gerekir. Yağlı kremler makyajınızın kısa sürede akmasına neden olabilir. Bu nedenle olabildiğince az yağlı bir ürün seçmelisiniz.
  • Nemlendiriciden sonra sıra fondötene gelir. Fondöteni daha sonraya bırakırsanız tüm makyajı boşuna yapmış olursunuz.
  • Fondötenden sonra göz makyajına sıra gelir. Önce far uygulanır, onu kalem ve rimel uygulaması izler. Göz makyajı daha uzun süre dayandığı için onu ilk sıralara almakta fayda vardır. Farın göz altınıza gelmesi durumunda nemli bir pamuk yardımı ile lekeyi temizleyin ve bölgeye tekrar fondöten uygulayın. daha sonra pudra uygularsanız tüm izleri yok etmiş olursunuz.
  • Göz makyajınızı bitirdikten sonra sıra ruj uygulamasına gelir. Rujun sonlara bırakılmasının nedeni bozulmasının önüne geçmektir.
  • En son olarak da allık sürerek makyajımızı tamamlayabiliriz. Allık en sona bırakılır çünkü toz yapıda olduğu için kolayca dağılabilir.

 

Makyaj esnasında belli bir sıraya uymanın pek de önemli olmadığını düşünürseniz hata etmiş olursunuz. Örneğin önce fondöteni kullanarak yüzünüzü tek tona getirmeden kullandığınız farın iyi durmadığını düşünebilirsiniz. Ancak sorun seçtiğiniz farın rengi değil fondöteni önceden sürmemiş olmanızdır. Makyaj sırasında daha kolay dağılan malzemeler sona bırakılmalıdır. Böylece makyajın kalıcılığını da artırmış olursunuz.

 

 

 

Bir önceki yazımızda 2016 Kış Ruj Renkleri başlığı içeren makalemizde 2016 ruj çeşitleri, avon ruj ve en iyi ruj rengi hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top