Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Menisküs Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıldır?

Menisküs Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıldır?

Menisküs Belirtileri

Gündelik hayatı zorlaştıran pek çok fiziksel hastalıklar geçirebiliyoruz. Özellikle romatizmal ağrılar çekilmez oluyor ve tedavisi için çözümler aramak zorunda kalıyoruz. Eklem bölgelerindeki rahatsızlıklar ağrılar kadar kuvvetsizliklere de sebep olabiliyor. Bugün sizlere çoğu kişinin şikayetçi olduğu hastalık olan Menisküsten bahsedelim istedik.

Menisküs Nedir?

Diz eklemi uyluk kemiğine kadar uzanan bir bölgeyi ifade eder. Bu eklem ile vücudumuzun bütün ağırlığı çekilir, hız artırımını sağlayabiliriz. Eksenli yapısı olması ise bazı sorunlara neden olmaktadır. Ağır bir yük kaldırdığınızda ya da hızlı koşup düştüğünüz durumlarda sert darbeler ile bu bölgede sorun meydana gelebiliyor. Bu bölgede oluşan sorunlar da yaşam kalitesini düşürüyor.

Genel olarak sporla uğraşan kişilerde görülen bu rahatsızlık ısınmadan ani olarak hareket yapan insanlarda da gözükebilir. Ayrıca 40 yaşını aşmış insanlarda da sıklıkla görülebiliyor.

meniskus-nedir

Menisküs belirtileri: Hareket ederken zorlanma, merdiven çıkarken zorlanma, bacakları hissetmeme durumu, dizleri boşalmış hissetme, oynatma zorluğu; bükme veya düzeltme gibi.

Menisküs tedavi süreci: MR çekilir. Ameliyat ilk etapta düşünülmemektedir. Dinlenme, bandaj, soğuk uygulama tedavileri menisküs için sonuç verebilmektedir. Duruma göre fizik tedavi ve ağrı kesici de uygulanabilir.

Ameliyat için yapılan testlerde kanama sonucuna rastlanırsa düzelme durumu zorlaşır. Kanayan bölgeye gerekli tedaviler uygulanır. Düzelme beklenir. Düzelmez ise doku çıkarılır.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top