Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

metabolizma hizlandirma yolları

Metabolizma hızını artırmak için öncelikle yediğiniz besinlerin kalorilerini bilmeniz gerekmektedir. Özellikle her insan aynı yemeği yediğinde aynı kiloları almaz. Her insanın vücut yapısı ve kilo aldığı durumlar farklılık göstermektedir.

Metabolizmayı hızlandırmak için yapılması gerekenler;

1- Kas Yapın

Vücudunuzda ki kas kütlesi ne kadar çok ise yağ yakmada ki kapasiteniz ve yediklerinizi yakma hızınız bir o kadar hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Ne kadar çok kasa sahip olursanız yediklerinizi yakma hızı da bir o kadar artmaktadır. Kas kuvvetini artıran egzersizleri yapmanız gerekmektedir.

2- Yeşil Çay Tüketin

Gün içerisinde içeceğiniz 4 veya 5 fincan şekersiz yeşil çay metabolizma hızını artırmaktadır. Eğer yüksek tansiyon ve hipertiroidi gibi bir hastalığınız yok ise yeşil çayı her tüketebilirsiniz.

3- Hızlı Kilo Verdiren Şok Diyetlerden Uzak Durun

Hemen hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenler uzun süreli olarak bu şekilde ki şok diyetleri yapmamalı. Vücuttan hem kas hem de su kaybına neden olan düşük kalorili ve yüksek proteinli diyetlerden kaçınmalısınız. Özellikle vücutta ki kas oranı düştüğü zaman metabolizma hızı da düşmektedir.

4- Bol Bol Su Tüketin

Vücuda en büyük yardımcı olan su ile siz de metabolizma hızınızı hem verimli ve hem de doğru bir şekilde artırabilirsiniz. Bu sayede yediğiniz besinleri sistemli ve düzenli bir şekilde yakabilirsiniz.

5- Baharatlı Yiyecekleri Artırın

Metabolizmayı hızlandırmak için özellikle baharatlardan ve aynı zamanda da bitki köklerinden yararlanabilirsiniz. Yemekler içerisinde özellikle baharatları sıklıkla kullanabilirsiniz. Özellikle yağlı besinleri az miktarda tüketirken aynı zamanda da tuzu azaltın. Özellikle baharat ile yemeklerinizin lezzetini dengeleyerek hızlı metabolizma için yardımcı olmasını sağlayın.

6- Yemek Öğünlerinin Sıklığını Artırın

Vücudunuzun daha fazla enerji harcaması için gün içerisinde kalori ve protein hesabı yanında besinleri 3 ana öğün ve 3 adet ara öğün olarak bölebilirsiniz. Özellikle hazırladığınız bu öğünlerde protein ağırlıklı olması metabolizmayı hızlandırmak için bir kuraldır. Aynı zamanda karbonhidrattan zengin besinlerden de vazgeçmeyin.

Et türü gıdaları ana öğün olarak kullanabilirsiniz. Ara öğünler için ise;

Süt, yoğurt, badem, peynir, ceviz, fındık, fıstık, gibi protein kaynaklı besinleri ara öğünlerde tüketebilirsiniz.

7- İçtiğiniz İçecekleri Kontrol Edin

Yediklerinizin yanında özellikle içtiklerinize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Aldığınız her kalori yağ olarak vücudunuzda depolanmaktadır. Özellikle vücutta ki yağ oranı artış gösterdiğinde metabolizma hızı ise yavaşlamaya geçmektedir. Sadece yemeklerden değil aynı zamanda da içeceklerden de oldukça yüksek kaloriler alarak vücudunuza bu kaloriler yağ olarak daha hızlı dönüşmektedir. Dikkat etmeniz gereken içecekler arasında özellikle alkollü besinler ve şeker içeren besinler yer almaktadır.

8- Egzersiz Yapın

Kas kütlesini artırarak metabolizmanızı kısa zamanda hızlandırabilirsiniz. Bunun içinde özellikle egzersiz yapmanız gerekmektedir. Vücutta bulunan yağ miktarını azaltabilmek için özellikle egzersizler arasında yürüme, bisiklet, yüzme gibi egzersizleri yağ yakmak için yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımızda Kırışıklık İçin Civan Perçemi Maske Tarifi başlığı içeren makalemizde cilt bakımı, civan perçemi ve kırışıklık hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top