Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir?

Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir?

Gize Piramitleri

Mısır Piramitlerinin Sırrı 

Piramitler dünyanın yedi harikasından biri olarak belirtilir. En gözde piramit Gize piramitleri arasında yer alan Keops piramitidir. Sadece Mısırda değil farklı yerlerde de vardır. Orada çok oldukları için Mısır Piramitleri şeklinde adlandırılırlar.

Dünyada bulunan bazı piramitler: Keops Piramidi, Mikerinos Piramidi, Kefren Piramidi, Sakkara Piramidi, Maldum Snefru Piramidi, Dahahur Bent Piramidi, Dahahur Snefru, Sakkara Pepi II, Uxmal Tapınağı, Teotehuacan, Tiahuanaco, Dohan Tapınağı

Uxmal Tapınağı, Teotehuacan Meksika’dadır.

En yükseği Keops’tur.

piramitler
piramitler

Piramitlerin tabanı kare şeklinde olup uçlara doğru üçgen bir şekil verir. Son derece sağlamdır ve hiç bozulmayacak yapıdadır.

Tarihçe: Firavun’un eşyalarını ve bazı sanat eserlerini saklamak amacıyla kurulmuştur. İlk piramit Sakkara’dadır. Tamamlanamayan piramitler de vardır. Bunların arasında Medium adlı piramit de vardır.

İnşa edenler: Mısırlı köleler tarafından yapıldığı iddia edilmiştir. Zamanla bazı bulgular kölelere değil, işçi sınıfına ait olduğunu belirtir. Yaklaşık 200.000 işçinin çalıştığı belirtilmiştir. Yapımlarda 15 milyondan fazla kireç kullanılmıştır. Kil de eklenen taşlar arasındadır.

Mısır Piramitleri
Mısır Piramitleri

Piramitlerin gizemi: Bazı ünlü bilim adamlarının araştırmalarına göre; kusursuz bir şekilde geometrik şekille inşa edilmiştir. Taban çevresi yüksekliğe bölününce pi sayısı elde edilir. Piramitler güneş saati olarak gösterilir; kış ile yazın güneş gölgesi ile mevsim zamanı hesaplanır.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top