Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Mitoloji Nedir?

Mitoloji Nedir?

Mitoloji nedir

Mitoloji Nedir? Nasıl Oluşmuştur?

Mitoloji sözlük anlamı tam olarak bir kültürün geçmişini ele alarak tarihte yaşanılan tanrısal, kahramansal ya da efsanevi olayları araştırmak ve bütünüyle belirtmek anlamına gelmektedir. Pek çok mitolojide olaylar olağanüstü gelişmiştir ve açıklanamaz haldedir. Ancak genel olarak bir olayın sebebinin detaylı olarak açıklanması şeklinde belirtilir. Olaylar tarafsızdır ve doğruluk gerekliliği bulunmamaktadır.

Yazarların kimi olayların yaşanmış ancak unutulmuş olduğunu varsaymaktadırlar. Bazı yazarlar ve düşünürler ise olayların tamamen hayal ürünü olduğunu belirtirler.

Mitolojilerden bazıları:

Mısır mitolojisi: Eski mısırda farklı tanrılar bulunmaktaydı. Hemen hemen her bölgede birer tanrı vardı. En önemli tanrılar Osiris, İsis ve Horus’tur. İsis Osiris’in karısı, Horus da oğludur. Mısırlılar Osiris öldükten sonra tekrar dirileceğini düşünüyorlardır. Buna inanmışlardır ve tekrar dirilme inancı Mısırlılarda bu olay konu üzerine gelişmiştir. Öldükten sonra değerli eşyalar mezara konulurdu.

Roma mitolojisi: Roma mitolojisinin en önemli özelliği doğada bulunan her şeyin bir ruhunun olduğuna inanılmasıdır. Mesela bir bitkinin yetişme süreci ele alınır. Bitmesi, gelişmesi ve meyvesini vermesinde her evreden bir tanrı sorumluydu. Romalılar yunanlılarla birleşmişlerdir ve tanrılara insan özellikleri katmıştır.

mitoloji

Yunan mitolojisi: Günümüze kadar şanı ulaşmış Zeus tanrılarıdır. Her şeyi onun yönettiği yönde inançlar vardı. Kardeşleri Hades ve Poseidon’un da görevli olduğu düşünülürdü. Poseidon denizden, Hades ölülerden sorumluydu.

Diğer Yunan tanrıları ise Hera, Hephaistos, Apollon, Artemis, Athena, Afrodit, Ares, Dionysos ve Henres’tir.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top