Buradasın
Ana Sayfa > Dekorasyon > Mutfakta Kullanılan Renklerin Anlamı

Mutfakta Kullanılan Renklerin Anlamı

Mutfakta Kullanılan Renklerin Anlamı

Özellikle bayanların oldukça fazla zaman geçirdiği mutfaklar yeni nesil gençler için artık çok renkli olabilmektedir. Mutfaktaki her bir parçayı farklı bir renk alarak takım modasını geride bırakmaktadırlar. Mutfağın renkleri yemek yapan kişiye heyecan ve mutluluk vereceği için yaptığı yemeklerin lezzetine sevgi de karıştırarak daha sağlıklı ve güzel yemekler yapacaktır. Bu nedenle mutfaktaki renklerin oldukça büyük önemi olmaktadır. Bir bayan kendini kötü hissettiği zaman ‘çoğunlukla yemek yapmayı sevenler için geçerli’ yemek yaparak rahatlamaya çalışmaktadır, renkli mutfak modelleri sayesinde yemek yapmaya başlamadan kendini iyi hissetmeye başlamaktadır.

mutfaktarenk1-639x430Renklerin Dünyası

Renklerin insanlar üzerindeki etkisi saymakla bitmeyecek kadar fazla olmaktadır. Her rengin ayrı ayrı bir anlamı olmaktadır, bu anlamları bilerek ev döşemek özellikle bayanların daha fazla vakit geçirdikleri mutfaklarını döşemek kişinin kendi sağlığı ve ruh sağlığı açısından büyük bir öneme sahip olmaktadır. Her rengin kendine göre güzel ya da olumsuz anlamları bulunmaktadır. Bu anlamlarına göre renkleri seçerek mutfağı döşemek gerekmektedir. Örneğin koyu kahverengi kişiye aceleciliği hissettirmektedir, biraz itici bir renk oluşundan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle restoranlarda genellikle koyu kahve renklerini görebilirsiniz. Bu da hemen yiyin ve kalkın anlamına gelmektedir. Buradan yola çıkarak mutfakta koyu kahve tonlarını kullanmamak gerektiğini anlayabiliriz.

  1. Pembe

Pembe rengi sevimliliği ve mutluluğun simgesi olmaktadır. Mutfakta pembe eşyalar kullanmak kişiye kendini mutlu hissettirmektedir. Bu nedenle mutfaktaki mutfak aletleri ya da duvarın bir köşesi pembe olması kişinin ruh sağlığına iyi gelecektir.

  1. Sarı

En parlak ve dikkat çekici olan renkler arasında yer almaktadır. İnceliği, neşeyi, zarafeti pratikliği ve zekiliği ifade etmektedir. Mutfakta sarı rengin kullanılması insana neşe ve pratiklik katmaktadır.  Bu nedenle Mutfakta sarı renk kullanılması kişinin ruh haline iyi gelen unsurlar arasında olmaktadır.

  1. Turuncu

Turuncu, çoğunlukla güveni ifade etmektedir, bu nedenle mutfakta turuncu ve tonlarının kullanılması güvenle yemek yapmayı sağlamaktadır. Kişi yaptığı yemeklere sevgisini ve elinin lezzetini katarak kendine güveni ile daha güzel yemekler yapmaktadır.

 

  1. Mavi

Mavi, sonsuzluğu ve özgürlüğü temsil ettiğinden dolayı mutfakta kullanılması, kişinin özgürlüğü hissederek yemek yapmasını sağlayacaktır.

  1. Kırmızı

Kırmızı, canlılık ve dinamikliğin simgesi olmaktadır. Mutfakta kırmızı rengin fazla olmamak şartıyla kullanılması kişiye, ataklık, azim ve kararlılık katarak yemekleri daha kolay ve daha pratik yapmasını sağlamaktadır. Mutfakta fazla kırmızı rengi kullanılması ise kişiyi bir süre çeker fakat bir süreden sonra itici bir renk haline bürünmektedir

Bir önceki yazımızda 2016 En Yeni Dekoratif Dresuar Modelleri başlığı içeren makalemizde 2016 en yeni dekoratif dresuar modelleri, dekoratif dresuar modelleri ve dresuar dekorasyon modelleri hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top