Buradasın
Ana Sayfa > Diyet > Nefes Teknikleri Nedir? Yararları Nelerdir?

Nefes Teknikleri Nedir? Yararları Nelerdir?

Nefes Teknikleri Nedir? Yararları Nelerdir?

Nefes, yaşamak demektir. Bu yüzden doğru nefes alıp doğru nefes vermek yaşam kalitemizi arttırır. Vücudumuzun işleyişinin bir mekanizması vardır. Nefes aldığımızda oksijeni vücudumuza alırız ve daha sonra karbondioksit veririz. Vücudumuzda oksijen oranının yükselmesi ile vücudumuzdan toksinler atılır bu da besinlerin daha iyi sindirilmesine yardımcı olur. Çünkü sindirim sistemi organı sindirim durumunda daha çok oksijene ihtiyaç duyar. Uzmanlar bir kişinin doğuşta doğru nefes almaya başladığını ancak büyüme ile yanlış alışkanlıklar, beslenme bozuklukları, sağlık sorunları gibi faktörlerin etkisi ile bundan uzaklaşıp ve kesik kesik yetersiz nefes alarak normalin çok altında oksijen almaya başladığını söylüyor.

Doğru Nefesin Önemi Nedir?

Doğru nefesin önemi, vücudunuzun besinleri parçalaması için gerekli olan oksijeni nefes yoluyla aldığımızı düşünürsek kaliteli bir yaşam için doğru nefes almak çok önemlidir. Birçoğumuz doğru nefes aldığımızı düşünürüz ancak doğru nefes almak ve vermenin ne demek olduğunu bilmiyor olabiliriz. Sadece burundan nefes alıp ağızdan nefes vermek doğrudur diyemeyiz. Öncelikle derin nefesler mi alıyoruz yoksa kısa kısa ve kesik nefesler mi alıyoruz bir dakikada kaç kere nefes alıyoruz bunları kendimizi izleyerek ve dinleyerek öğrenmemiz gerekir. İlk olarak doğru sandığımız yanlışları kendi üzerimizde izleyerek fark edebiliriz. Doğru nefes alan bir insan da kalp ritminin düzelmesi ile kan basıncının düşmesi,kan dolaşımının hızlanması, verimli uyku uyuma, stresle başa çıkabilme, cildin yenilenmesi, kırışıklıkların azalması gibi belirtirler görülür.

Doğru Nefes Teknikleri Nelerdir?

Doğru nefes tekniklerini öğrenmeye başlamadan önce ben nasıl nefes alıyorum? Sorusuna cevap aramalıyız. Doğru nefes almayı öğrenmek için ilk önce yanlışlarımızı bularak başlamak bize daha kalıcı çözümler getirecektir. Nefes alma teknikleri bu durumda bize daha yararlı olacaktır. Yanlış nefes alma alışkanlığımızdan kurtulmak için bunlarla başlayabiliriz. Ayrıca uzmanlar doğru nefes almak için yoga ve platesi öneriyor. Nefes terapisi sayesinde doğru nefes alıp verebilirsiniz.

 

 

 

 

Bir önceki yazımızda Diyet İçecekleri Nelerdir? Neleri Tüketebiliriz? başlığı içeren makalemizde Diyet içecekleri, Diyet içeceklerle kilo vermek ve yeşil çay hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top