Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Neptün Gezegeni ve Özellikleri

Neptün Gezegeni ve Özellikleri

Neptün gezegeni

Neptün Gezegeni ve Özellikleri

Dünya dışında pek çok gezegen bulunmaktadır. Keşfedilmiş olanların dışında keşfedilmemiş ve zamanla ortaya çıkacak ne kadar daha gezegen var henüz bilmiyoruz. Sizlere bu yazımızda keşfedilmişlerden olan Neptün gezegeninden bahsetmek istedik.

Güneş sistemi içindeki düzende yer alan 9. gezegen olan Neptün, güneşe uzak olan 8. gezegendir. 4 milyar 494 milyon kilo metre kadar güneşe uzaklığı vardır. Çıplak gözle görülebilen bir gezegen değildir. Soluk olduğundan dolayı gözükmeyen Neptün, teleskop ile detaylı bakıldığında görülebilir. Rengi yeşilimsidir, kenarları siyah gözükür.

neptun

Gezegenin tarihi bir değeri de vardır. Mitolojide Eski Yunan’da Poseidon olarak geçmekteydi. Anlamı su tanrısı demek. Neptün adını Romalılar vermiştir. Neptün, büyük gezegenler arasında yer almaktadır. Dünyadan 17 kat ağırlığı vardır. İçinde herhangi bir canlı bulunmamaktadır. Mavimsi bir yeşil görüntüsü vardır. Sebebi ise ışınların bulutlar tarafından yansıtılmasıdır. Tabakanın üstü -210 dereceyi bulmaktadır. Gezegenin bu derecede tabaka sıcaklığı olmasına karşın sıcaklığını koruması araştırma konusu olmuştur. Araştırmalar sonucu gezegende iç ısı kaynağı olduğu ifade edilmiştir. 8 tane uydusu vardır.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top