Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Parasomnia Nedir?

Parasomnia Nedir?

Parasomnia nedir?

Parasomnia Nedir?

Parasomnia

Genel olarak çocuklarda gözüken Parasomnia (uykuda davranış bozukluğu) zamanla hafifleyen bir hastalıktır. Uyku esnasında kişinin ilginç hareketlerde bulunması şeklinde ifade edilmektedir. Sinirsel sistemin kontrolsüz biçimde tepki vermesi olarak da belirtilen Parasomnia Yunanca kökenli bir kelimedir. İşte bazı Parasomnial bozukluklar şu şekilde belirtilebilir:

  • Rem (uykunun ilk evresi) uykusunda başlayan parasomnia
  • Uyanıklık bozukluğu
  • Uyku ya da uyanıklığa geçiş bozukluğu
  • Diğer

parasomnia

Parasomnia oluşumu

Bu hastalığın oluşumu geçmişten beri tam olarak çözülememiştir. Genç evreden yetişkinliğe geçiş sürecinde azalması ile birlikte sinir sisteminin gelişmesi olarak belirtilmektedir.

Konfüzyonel uyanma

Bu hastalığın en hafif şeklidir. Uykudan uyanma esnasında oluşan bilinçsizliktir. Genel olarak yeni doğmuş bebeklerde ve genç çocuklarda gözükmektedir. Olgunlaştıkça azalan hastalık zamanla tekrar meydana gelebilmektedir. Bu da genetiksel değişimden kaynaklanmaktadır.

Hasta gece uyanır ve yatakta oturur veya uyur gezer olur. Sadece yürümenin yanı sıra farklı tepkiler de verebilir. Hasta uyanmaya çalışılsa da başarılı olunamaz.

Parasomnia Sebepleri

Tam olarak açıklanamayan hastalığın başlıca sebepleri kullanılan ilaçlar, aşırı yorgunluk ya da uykusuzluk olarak açıklanmıştır.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top