Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Parfüm seçerken nelere dikkat edilmeli?

Parfüm seçerken nelere dikkat edilmeli?

Cildiniz kokulara hayat verir kimi zaman parfümler çok çarpıcı kokarken kimi zaman da soluk kalabilir. Herkesin kişiliğine ve tercihine göre parfüm çeşitleri değişiklik gösterir. Bu durumda yapılan araştırmalara göre esmelerin yoğun kokular, sarışınların daha hafif ve ferah kokular tercih etmesi gerektiği önerilmektedir.

Parfümün kendini açığa çıkarması biraz zaman alacaktır. Parfümler üç katmandan oluşur, parfüm ilk sıkıldığında gelen koku en üst katman katmandır, çabuk ve hızlı dağılır kokusu geçicidir. Orta katman üst katmana nazaran daha yavaş dağılır, ortaya çıkması birkaç dakika alabilir. Yaklaşık 20-30 dakika geçtikten sonra da temel katman kokusu ortaya çıkar. Parfümün can alıcı noktası temel katmandır.
Image and video hosting by TinyPic

Parfümler hakkında size birkaç ufak tüyo verelim.

  • Parfüm almak için doğru zaman öğleden sonrasıdır çünkü insan burnunun koku alma duyusunun maksimuma çıktığı an öğle saatleridir.
  • Kuru ciltlere daha fazla parfüm sürmek gerekir, yağlı ciltlerde parfümler daha kalıcı olmaktadır.
  • Nabzının ölçülebildiği yerlerde parfümleri deneyin, böylece parfümün vereceği maksimum etkiyi alırsınız. Bu yüzden parfümler genelde bileklerde denenir.
  • Parfümü deneme amaçlı sıktınız, bileğinizi ovalamak molekülleri  ayrıştıracaktır bu yüzden bileğinizi ovalamayın. En çok bilinen yanlışlardan biridir ve herkes genelde bileğini birbirine sürter.
  • Parfüm almadan önce mutlaka cildinizde deneyin, hangi kokunun cildinize uygun olduğunu tespit edin. Mümkünse yarım saatten fazla bir zaman bekleyin.
  • Parfümlerin kolye, inci ve küpelerinize temas etmemesine özen gösterin. Takılardaki alkol kaplamaları zarar verebilir.

Umarız bu bilgiler parfüm seçmenizde size yardımcı olur.

 

Bir önceki yazımızda Yoğurt Maskesi ve Peeling başlığı içeren makalemizde yoğurt ile peeling, yoğurt maskesi nasıl yapılı ve Yoğurt Maskesi ve Peeling hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top