Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Peeling İle İlgili Bilgiler

Peeling İle İlgili Bilgiler

Peeling İle İlgili Bilgiler

Peeling, insanların cildinde gençleştirici ve yenileyici etkiler gösterir. Cildi ölü hücrelerden arındırdığı için çok daha sağlıklı görünen cilt, bakımını peeling ile yapan hanımlar için büyük avantajlar sağlar.

Günlük hayattaki hava kirliliği ve hava koşulları sebebiyle cildimiz zarar görür. Ayrıca zamanın ilerlemesi yaşın artması ile beraber esnekliğini ve rengini kaybeder. Göz altlarında oluşan morluklar veya rengimizi sarı tonlarında olması, cildimizin bakımsız görünmesine neden olur. Bu durumda kişi kendini çirkin hisseder ve psikolojik olarak etkilenir. Cildin canlı, temiz ve duru olması için düzenli bir şekilde bakım yapmak gerekir. Cilt bakımının en önemli aşamalarından bir tanesi de cildi ölü tabakalardan ayırmaktır. Peeling hem profesyonel bakım merkezlerinde hem de kişilerin kendileri tarafından evde yapılabilir.

Peelingin Tanımı

Peelingin en önemli özelliği, yapılan bölgedeki deriyi yenilemesidir. Cilt sorunları için olumlu sonuçlar doğuran peeling, etkisi sayesinde birçok insan tarafından tercih edilmektedir.  Cildi canlandırdığı gibi hasarlı bölgeyi de onarmada başarılıdır. Hücreleri düzeltmesi sebebiyle cildi canlandırır, pürüzsüzleştirir ve çok daha sağlıklı bir görünüm sağlar. Peeling uygulamasının erken yıpranmaları ve kırışıklıkları engellemesi, ciltteki kuruluğu gidermesi, cilt lekelerinin azalmasını, gözenekleri küçültmesi, ayrıca çatlakları gidermesi gibi birçok yararı vardır. Cilt için birçok avantajı bulunur.

Peeling Türleri

Peeling türleri; orta, yüzeysel ve derinliğe göre olmak üzere üç ayrı grupta incelenir. Derin ve orta derecedeki rahatsızlıklar için uzman eşliğinde bir peeling uygulaması gerekmektedir. Çünkü derinliğin artması, riskin de artması anlamına gelmektedir.

Meyve Asitleri Uygulaması İle Hafif Peeling

Cildin üst tabakasını soyarak temizleyen bu peeling çeşidi, çok kısa bir süre içerisinde uygulanabilir. Ancak ciltte hafif kızartma ve yanma hissi oluşturabilir. Haftada bir kez cilde uygulanabilir ve 2 aya yakın bir süre kullanılabilir.

Orta Derinlikte Yapılan Peeling

Üst deri, hafif derinlikten bir kat daha fazla soyulur. Yüzdeki sivilce, leke ve kırışıklıklar için oldukça yarar sağlar. Uygulama süresinin 5 dakika sürmesi de bir diğer avantajıdır. Yüzde hafif bir yanma hissi oluşabilir ve cilt önce beyaz sonra da hafif kızarık bir hal alır. Bu uygulamanın ardından 2 gün sonra cilt yüzeyi dökülür ve daha temiz bir deri ortaya çıkar. Eski deri ve yeni derinin tamamen yer değiştirmesi ise bir haftayı bulabilir. Kırışıklık ve sivilceler için yarar sağlayan bu yöntem 2 ay sonra tekrar yaptırılabilir.

Peeling Mevsimi

Hava şartlarının kötü olmasından dolayı kış aylarından peeling yaptırmak çok tavsiye edilmemektedir. Ayrıca yaz aylarında da güneş ışınları nedeniyle peeling uygulaması kişiye zarar verebilir. Bu yüzden en uygun peeling mevsimi bahardır. Hem yakıcı güneşten kurtulma hem de sert kış havasından kaçınma imkanı sağlar.

Bir önceki yazımızda Kalın Kaş modası başlığı içeren makalemizde kalın kaş, kalın kaş modası ve kalın kaş modelleri hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top