Buradasın
Ana Sayfa > Yemek Tarifi > Pirinç Pilavı Yapımı

Pirinç Pilavı Yapımı

Pirinç Pilavı Yapımı

Türk mutfağından enfes yemeklerle donatılan bir masada, çeşitli şekillerde yapılan pilav türlerini görmek de mümkündür. Birçok yemeğin yanına yakışan pirinç pilavı, hem yapım olarak basit hem de vakit olarak oldukça kısadır. Pilavın kıvamının tutturulması için pirincin markası ve türü oldukça önemlidir. Pilav yapılırken baldo pirinç kullanılması, daha iyi sonuçlar alınmasını sağlar. Çünkü baldo pirinç hem iri taneli hem de çok daha lezzetlidir. Pirinç pilavını güzel yapan özelliklerden bir tanesi de tavuk suyu veya tavuk bulyon kullanılmasıdır. Bunun yanında et suyunun da eklenebildiğini bilmenizde fayda var.

Pirinç Pilavı İçin Malzemeler

  • 2 bardak baldo pirinç
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 3 bardak tavuk suyu
  • Et suyu veya sıcak su
  • Tuz

Pirinç Pilavı Yapımı

Öncelikle pilav yapmadan önce pirincinizi yarım saat önceden tuzlu sıcak suya koyun. Daha sonra suyunu süzün ve berrak bir hal alana kadar yıkayın. Ardından süzülmeye bırakın. Kalın tabanlı geniş bir pilav tenceresinin içinde tereyağını kızdırın. Ardından içerisine süzülmüş pirinçle beraber bir miktar tuz ekleyin ve kısık ateşte pirinci güzelce kavurun. Pirinçler şeffaf bir hal alana kadar tahta kaşık yardımıyla kavurma işlemini sürdürün. Daha sonra pirincin üzerine sıcak tavuk suyunu veya sıcak suyu boşaltın. Tuzunu kontrol ettikten sonra gerekirse ekleme yapabilirsiniz. Orta dereceli bir ateşte kaynatın ve ocağın altını kısıp tencerenin kapağını kapatın. Pilav suyunu çekip üzeri göz göz olana kadar beketin ve daha sonra ocağın altını kapatın. Pişme işlemi bittikten sonra tencerenin kapağını hafif aralayarak 15-20 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Pirinç pilavınız servise hazırdır.

Ayrıca tereyağını kızdırdıktan sonra arpa veya tel şehriyeyi bir süre kavurup pirinci daha sonra ilave edebilirsiniz. Böylece şehriyeli pilav elde etmiş olursunuz.

Şimdiden afiyet olsun…

Bir önceki yazımızda Ispanaklı Kol Böreği Yapımı başlığı içeren makalemizde ıspanaklı kol böreği nasıl yapılır, ıspanaklı kol böreği tarifi ve ıspanaklı kol böreği yapımı hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top