Buradasın
Ana Sayfa > Yemek Tarifi > Pratik Peynirli Gözleme Yapımı

Pratik Peynirli Gözleme Yapımı

Pratik Peynirli Gözleme Yapımı

Hamur işleri herkes tarafından sevilen ve beğenilen yiyeceklerdir. Yapılan böreklerin zaman zaman aağır gelmesinden dolayı en güzel tercih gözleme olur. Özellikle peynirli gözleme, birçok insan tarafından sevilen ve yapımı basit olan bir tariftir. Evde bulunan malzemelerle gayet kolay yapılabilmesinden ötürü birçok evden peynirli gözleme kokusu yükselebilmektedir.

Peynirli Gözleme İçin Malzemeler

  • 4 adet kuru veya taze yufka
  • 250 gram beyaz veya lor peynir
  • 9-10 sap maydanoz
  • 2 çay kaşığı kadar pul biber (isteğe göre)
  • 4 yemek kaşığı tereyağı
  • 4 yemek kaşığı kaymak
  • Tuz
  • Karabiber

Pratik Peynirli Gözleme Yapımı

Kuru yufkayı geniş bir tepsiye yayın. Ardından elinizle üstüne su serpin ve diğer tarafına da aynı işlemi uygulayın. Tüm yufkaları bu şekilde ıslattıktan sonra hepsini üst üste koyun ve nemli bir bezle kapatarak bekletin. Ancak taze yufka kullananların bu ıslatma işlemini yapmasına gerek yoktur. Peynirli gözlemenin iç harcı için kullanacağınız peyniri çatalla ezin. Daha sonra ince kıyılmış maydanozları, tuz, karabiber ve pul biberi peynire ekleyerek bir iç harç oluşturun. Yumuşamış olan yufkalardan birini alarak güzelce yayın. Bir kenarındaki 15 santimlik bir parçayı yukarı doğru katlayın ve bu kısma hazırladığınız harcın bir kısmını yerleştirin. Yufkanın yan kenarlarını ve daha sonra da üst parçasını kapatın ve bir bohça görünümüne kavuşturun. Diğer yufkalara da aynı işlemleri uygulayın. Kalın tabanlı bir tavayı tereyağı ile yağlayın. Hazırladığınız yufkalardan üzerine yerleştirin ve iki tarafını da eşit şekilde pişirin. Ayrıca arada pişen yufkanın üst kısmına su serpebilirsiniz. İki tarafını da yağlamayı unutmayın. Son olarak pişme aşamasındaki peynirli gözlemenin üzerine kaymağı parça parça koyun ve altı pembeleşince ateşten alın. Sıcak servis yapmanız çok daha iyi olur.

Şimdiden afiyet olsun…

Bir önceki yazımızda Kakaolu Kek Yapımı başlığı içeren makalemizde kakaolu ıslak kek tarifi, kakaolu kek tarifi ve kakaolu kek yapımı hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top