Buradasın
Ana Sayfa > Güzellik > Retro Makyaj Teknikleri

Retro Makyaj Teknikleri

Retro Makyaj Teknikleri

Bu yazımızda 1960’lı yıllarda gündemde olan ve günümüzde de çok sayıda kadının tercihi retro makyajın nasıl yapılabileceği konusunda bazı bilgiler paylaşmak istiyoruz. Retro makyajda önemli olan noktaları ve kaçınılması gerekenleri maddeler halinde sıralayacak olursak:

  • Retro makyajda yüz biraz tabloya benzer. Ten açık renkli olmalı ve koyu renk kapatıcı ve pudralardan uzak durulmalıdır. Öncelikle ten transparan bir pudra ile kapatılır.
  • Beyaz tenin yanında bu tip makyajda gözler ön plandadır. Gözleri vurgulamak için ise göz kapağı ve kirpiklere önem verilmelidir. Takma kirpik etkisi yaratmak için bol miktarda rimel kullanılabilir. Göz çukuruna ise bir kalem ile çizgi çekilir. Beyaz ya da açık tonlarda yapılan far uygulamasından sonra göze çekilen kalem ya da eye liner’ın kesinlikle kuyruklu olması gerekir. Gözlerin altına beyaz kalem çekilerek daha büyük görünmesi sağlanabilir.
  • Gözlerin yanı sıra dudaklar da yine retro makyaj tarzında ön plana çıkartılan bir başka bölgedir. Ancak gözlerin önüne geçmemelidir. Pembe ya da kırmızı tonlarda ruj uygulanmalıdır.
  • Allık beyaz tene sürüleceğinden beyaz ya da şeftali tonları tercih edilmeli ancak yine gözün önüne geçmemelidir. Bu nedenle hafif bir allık yeterli olacaktır.
  • Son olarak retro makyajınıza yanağınıza bir kalem yardımı ile bir ben yaparak sonlandırabilirsiniz.

Retro Makyajı yine uygun kıyafetler ve aksesuarlar ile tamamlamak da büyük önem taşıyor.  Bol paçalı ve yüksek belli pantolonlar giyilebilir, dalgalı saçlar bant yardımı ile toplanabilir. Kullanılan saç bandı rengi de daha çok ruj ile aynı renkte tercih edilmelidir. Kırmızı saç bandı ve ruj retro makyajın önemli bileşenlerindendir.

Yine saçlarınızı ve kaşlarınızı çok açık sarı renge boyayarak retro makyajınızın ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Gözlerin ve daha sonra da dudakların ön planda olduğu retro makyajı daha çok açık tenli kadınlar tercih etmelidir.

Bir önceki yazımızda Yazın Cilt Bakımı başlığı içeren makalemizde cilt bakımı yaz aylarında cilt, yazın ve yazın cilt hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top