Buradasın
Ana Sayfa > Sağlık > Rota Virüsü Nedir?

Rota Virüsü Nedir?

Rota virüsü

Rota Virüsü Nedir? Nasıl Önlenir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Rota virüsü yeni doğmuş (6 ay-2 yaş aralığında) bebeklerde görülen ve şiddetli ishalle birlikte mide ve bağırsaklarda enfeksiyon oluşmasıdır. Virüsün oluşum süreci 5 güne kadardır. En belirginliği ateş ve kusma ile görülmektedir. İshal süresi uzun sürmektedir. Çocuk olgunluk evresine kadar pek çok kez bu hastalığa yakalanabilmektedir.

rota

Rota virüsü nasıl önlenir?

Virüs hava yolları ile bulaşır. Özellikle ağız ve dışkı yolu ile. Bağırsağı etkisi altına alırken bir yandan farklı bir hastalığın görülmesi de yaşanabilir. Kış aylarında daha çok görülür. Yiyeceklerden ve içeceklerden bulaşabilir. Ellerin iyi bir şekilde yıkanmaması ile de bulaşabilmektedir. Her şeyden önce temizliğe önem vermek gerekir. Çocuklara mutlaka tuvaletten sonra el yıkama eğitimi verilmelidir.

Rota virüsü tedavi yöntemi

İlaç tedavisi yoktur. Vücuda su ve tuz direnci verilir. Bunun için gerekli olan şey de sıvı gıdalar tüketilmesi gerekliliğidir. Muz, yoğurt, pirinç, patates püresi önerilebilir. Ancak yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı. Sıvı alımı sağlanamadığı durumlarda serum tedavisi de uygulanabilir. İlaç kullanımı kesinlikle önerilmemelidir. Zira ilaçlar küçük yaşta alındığında metabolizmayı tembelleştirir.

rota-asisi

Rota virüsü nasıl engellenir?

RotaTeq ve Rotarix aşıları ile birlikte virüsler engellenebilir. Yeni doğmuş bebeğin 3. ayından itibaren aşılar yapılabilir.

Bir önceki yazımızda Sünnet Nedir? başlığı içeren makalemizde sirkumsizyon, sünnet ve Sünnet Nedir hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top