Buradasın
Ana Sayfa > Saç Bakımı > Saç Dökülmelerine Etkili Çözümler

Saç Dökülmelerine Etkili Çözümler

Saç Dökülmelerine Etkili Çözümler

Saç dökülmesi beslenme yetersizliği ve stres gibi durumlar neticesinde ortaya çıkar. Bunun yanında saç dökülmesinin nedenleri arasında, hormonal dengesizlikler de yer alır. Erkek tipi saç dökülmelerinin temel nedeni, hormonal kaynaklıdır ve hormon seviyelerinin yükselmesi ile birlikte, başın üst bölümündeki saçlar dökülür. Aynı tip dökülme bayanlarda da yaşanabilmekle birlikte, bayan tipi saç dökülmesinde dökülme tepe bölümlerinden değil saçın orta kısımlarından seyrelmeler şeklinde başlar ve şiddeti artarak devam ederek. Eğer bu tip bir saç dökülmeniz var ise, erken müdahale ile tıbbi tedavi görmeniz tavsiye edilir. Ancak mevsimlik dökülmeler yaşıyorsanız ya da hali hazırla saç dökülmesi tedavisi görüyorsanız, çeşitli doğal yöntemler ile tedavinize takviyede ulunabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için, saç dökülmesine etkili çözümleri bir arada toplayacağız.

Sarımsak Saç Dökülmesi İçin Nasıl Kullanılmalı?

Elbette ki saç dökülmesini engelleyen doğal çözüm yöntemleri arasında, sarımsak bitkisinin mucizevi etkisi yer alır. Birçoğumuz bu konuda en etkili bitkinin sarımsak olduğunu biliyoruz. Peki sarımsağı saç dökülmesinde nasıl kullanacağız? Saç dökülmesi için sarımsak kürünün hazırlanmasının birçok farklı yöntemi bulunur. Sarımsağı saçlarına tek başına uygulayabileceğiniz gibi, farklı bakım maddeleri ile birlikte de uygulayabilirsiniz.

Sarımsak Kürü

Sarımsaklı saç kürü yapılırken, önce sarımsağı döverek bilir ya da tamamen suyunu çıkartabilirsiniz. Sarımsağın ezerek elde ettiğiniz suyunu kullanmanız, temizlik aşamasında kolaylık sağlayacaktır. Bu sarımsak suyunu saç diplerinize uyguladıktan sonra yarım saat kadar bekletmeniz gerekir. Daha sonra yıkama işlemi gerçekleştirilir ve bu kürü haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Kürü saçlarınıza uygularken masaj yapmanız, kürün etkisini artıracaktır.

Sarımsaklı Zeytinyağı Kürü

Sarımsağı aynı zamanda zeytinyağı ile de kullanabilmeniz mümkündür. Suyunu çıkardığınız sarımsağı, yarım çay bardağı kadar zeytinyağı içine ekleyebilirsiniz. Uygulama yine masaj şeklinde yapılmaktadır. Ancak bu kürü saçınızda bir miktar daha uzun süre saçınızda tutabilirsiniz. Sarımsak ve zeytinyağı saçlarınızı besleyecektir. Ancak zeytinyağını saçınıza uygulamadan önce biraz ılıtmanız tavsiye edilir. Böylece sıcak masaj etkisi yaratarak saç diplerinizdeki kan akışını hızlandıracak ve damarları da genişletecektir. Saç dökülmesine bitkisel çözüm olarak tercih edebileceğiniz bu kür, saçınızda koku kalmasına neden olacaktır. Ancak saçlarınızın dökülmesi yavaşlayacak ve yeni saçlarınız da kısa süre içinde çıkacaktır.

Kokusuz Sarımsaklı Şampuan

Eğer saç dökülmesi için sarımsak kürünün kokusundan rahatsız oluyor ve saçınıza uygulayamıyorsanız, bunun yerine sarımsaklı şampuan kullanmanızı da tavsiye edebiliriz. Güvenilir bir markanın kokusuz sarımsaklı şampuanlarını kullanarak saç dökülmenizi büyük oranda engelleyebilirsiniz. Bunun gibi, saç dökülmesine tıbbi tedavi eşliğinde doktorlar tarafından reçeteli olarak yazılan şampuanları da kullanabilirsiniz. Bu şampuanlar içine genellikle eczanelerde çeşitli vitamin ampulleri eklenir ve bu da bu şampuanları etkisini artırır.

İyi Beslenin

Saç dökülmesine takviye çözümler olarak, dikkat etmeniz en önemli nokta, iyi beslenmektir. Mutlaka ve mutlaka kan değerlerinizi ölçtürerek eksik vitamin ve mineralleriniz varsa bunları dengeye getirmeniz tavsiye edilir. Aksi halde saç dökülmeniz durmayacaktır. Bunun için gerekirse, kan ilaçları kullanabilir bunun yanında kan yapıcı doğal besinlerin tüketimini de arıtabilirsiniz. Bu besinler vücudunuzun da daha sağlıklı bir hale gelmesini sağlayacaktır.

Sigarayı Hemen Bırakın!

Bilindiği gibi sigara kullanımı kanın oksijen seviyesini düşürür ve vücuda alınan minerallerin yararlı etkisini de azaltır. Bunun yanında uzun vadede vücutta birikim yaparak cilt renginin ve saçların bozulmasına da neden olur. Bu etkiden kurtulmak için eğer kullanıyorsanız sigarayı derhal bırakmanız tavsiye edilir. Sigarayı bırakmadan asla tam anlamıyla bakımlı saçlara sahip olamayacaksınız. Saç dökülmesini engelleyen çözüm yolları arasında, sigarayı bırakmak neredeyse en başta yer alır.

Bir önceki yazımızda Saç Uzamasını Yavaşlatan Etmenler başlığı içeren makalemizde Saç neden yavaş uzar, saçın aylık uzama miktarı ve Saçın uzama hızı ve beslenmenin hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top