Buradasın
Ana Sayfa > Saç Bakımı > Saç Dökülmesine Karşı Çözüm

Saç Dökülmesine Karşı Çözüm

Saç Dökülmesine Karşı Çözüm

Birçok insan saç dökülmesinden şikayetçidir. Özellikle erkekler, saç dökülmelerini durdurmak için farklı şampuanlar, serumlar ve ilaçlar kullanırlar. Son zamanlarda tıp dünyasında ismini duyuran Finasterid ilacı testesteron hormonunu düzeltme ve dengelemeye yönelik etkisi vardır.

Finasterid Saç Dökülmesini Engelliyor

Finasterid adlı ilaç, saç dökülmesine iyi gelmektedir. Dht hormonu saçların dökülmesine ve kelliğe neden olur, bu yüzden Finasterid testesteron hormonunun dihidro testesterona dönüşmesini engelleyerek bu soruna engel olur. Finasterid ilacı testesteronun Dhtye dönüşümünü sağlayan 5 alfa redüktazın saf dışı bırakılmasına yardımcı olur.

Bu ilaç kullanılmaya başlandığında saç derisindeki Dht oranı %70 oranında azalır. Erkeklerin saç dökülme sorunlarında etki gösteren Finasterid, bayanlardaki  saç dökülme sorunu Dht hormonu yüzünden kaynaklanıyorsa, onlarda da etkili olabilir.

Finasterid İlacının Etkisi

Bu ilacın etkisi, 1 sene içinde kendisini gösterir. 12 ay sonunda saçlardaki dökülmelerin azaldığı ve saçların sıklaştığı görülür. Günde 1 miligram civarında kullanılması tavsiye edilir. Bu ilaç, beş yıl sonunda %90 kullanıcıda olumlu etkiler bırakmıştır. Sadece %10’luk bir dilimde tedaviye sonuç alınamadığı gözlemlenmiştir. Finasterid 2 yıllık kullanım sonunda saç hacminde %34 oranında artış görülür.

Finasterid Etki Süresi

Bu ilacın kullanımı istenildiği zaman bırakılabilir. Ancak 6 ay sonunda saçlar eski hale dönecek ve tekrar dökülmeye başlayacaktır. Bu nedenle ilacı belirtilen süre boyunca kullandıktan sonra kesmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır.

Finasterid İlacına Dair Uyarılar

  • Bu ilaca hamile bayanların temas etmemesi gerekir. Özellikle kırık olan tabletlere temas ettiklerinde, bazı maddeler ağız yoluyla bebeğe ulaşabilir. Bu durum da bebekte birtakım sorunlara neden olabilir.
  • Bu ürün kullanıldığı zaman testesteron seviyesinde bir miktar artış görülebilir.
  • Bu ilaç kullanılırken seksüel yan etkiler görülür. İlacı kullanan erkekler cinsel isteksizlik ve sperm sayısında azalma gözlemlenmiştir. Ancak kullanım bırakıldıktan sonra eski hale dönüş yaşanır.
  • İlaç sayesinde çıkan saçlar, ilaç bırakıldıktan sonra tekrar dökülür.
  • Finasterid, mutlaka uzman doktora danışıldıktan sonra kullanılmalıdır.

Bir önceki yazımızda Beyaz Tenli Kadınlara Uygun Saç Renkleri başlığı içeren makalemizde beyaz tene hangi renk saç gider, beyaz tene yakışan saç renkleri ve beyaz tenlilere yakışan saç renkleri hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top