Buradasın
Ana Sayfa > Sağlık > Saç Kıran Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Saç Kıran Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

sac-kiran-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir

Saç kıran kafa derisinde stres ve bakteriler nedeni ile saçın bir kısmının dökülmesi hastalığıdır. Bulaşıcı olmayan bu hastalığın tedavisi kısa sürer. Ancak bazı hastalarda bu süreç uzayabilir ve dökülen saçların yerine yenileri gelmeyebilir.

Saç Kıranın Nedenleri

Daha çok genç yaştaki insanlarda ortaya çıkan bu rahatsızlık mantarlar nedeni ile meydana gelir. El ve tırnaklarda oluşan mantarların kafa derisinde gelişmeleri ile ortaya çıkar. İlk aşamada 1-2 bölgede olan dökülmeler tedavi edilmezse genişler ve derinin diğer kısımlarına da yayılabilir.

Saç kıranın net bir şekilde bilinen bir nedeni olmasa da stres kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Bu rahatsızlığa eşlik eden hastalıklar aç kıranın seyrini hızlandırabilir. Bir başka neden ise temizliğe yeteri kadar dikkat edilmemesi sonucu ortaya çıkan bakteriler olabilmektedir.

Saç Kıran Çeşitleri

2 tür saç kıran vardır. Dişi ve erkek saç kırandan dişi olan tür çok hızlı bir şekilde yayılabilme özelliğine sahiptir. Bu türün tedavisi çok daha uzun zaman alabilir. Erkek türü ise yayılmaz ve görece daha kısa sürede tedavi edilir.

Saç kıran Tedavileri

  • Hafif şiddetteki rahatsızlıklarda kortizonlu krem kullanmak etkili bir tedavi yöntemidir. Doktorun önereceği sıklık ve sürede düzenli olarak kullanıldığında kremler sonuç verir.
  • İlerlemiş rahatsızlıklarda saç derisine kortizon içeren iğneler yapılır ve tedavi süreci uzun olabilir. İğne ile tedavi ilerlemiş saç kıranlarda uygulanabilecek en etkili yöntemdir. İğnenin yanı sıra ağızdan alınan ilaçlar ile tedavi desteklenir.
  • Bir diğer tedavi yönteminde ise mor ötesi ışınlar yardımı ile psoralen isimli madde deriye uygulanır.

 

Bir önceki yazımızda Maden Suyunun Faydaları başlığı içeren makalemizde maden suları, Maden suyu ve Maden Suyunun Faydaları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top