Buradasın
Ana Sayfa > Saç Modelleri > Saçlara Maşa Uygulaması

Saçlara Maşa Uygulaması

Saçlara Maşa Uygulaması

Kadınlar saçlarında değişiklikler yapmaktan zevk alırlar. Değişiklikler için de çeşitli araçlar kullanırlar. Fön makineleri, düzleştiriciler, bigudiler ve saç maşaları bu cihazların arasında yer alır.

Maşa uygulaması özellikle kalın telli saçlarda çok başarılı sonuçlar verir.

Bu yazımızda sizlerle saçlarınıza nasıl maşa uygulayabileceğinizi, yanı sıra bigudi ve kumaş parçaları ile nasıl maşa uygulanmış gibi görüntü verebileceğinizi paylaşacağız.

 

Saç Maşası Uygulaması

  • Öncelikle saçlarımızı yıkamalıyız. Temiz saçta maşa uygulaması daha iyi sonuç verir.
  • Maşa yaparken saçınızın nemli olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Kuru saça yapılan maşa saçı daha da çok yıpratacaktır.
  • Maşa yapmadan önce saçlara hiçbir şekillendirici uygulanmamalıdır. Aksi takdirde şekillendirici içerisindeki kimyasallar ısı nedeniyle harekete geçer ve saçlarınız çok fazla zarar görür.
  • Buklelerinizin ne kadar ince olmasını istiyorsanız alacağınız tutamların da o kadar ince olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Saçlarınızı maşaya sardıktan sonra uzun süre bekletmemelisiniz.
  • Uygulamadan sonra sprey ile saçın kalıcılığını artırabilirsiniz. Ancak doğal bir görünüm tercih ederseniz ve saç telleriniz de çok ince değilse sprey kullanmayabilirsiniz.

 

Bigudilerle Saç Maşası Görünümü

Saçlara bigudilerle dalgalar kazandırmak en sağlıklı yoldur. Böylece saçlarınızın fazla sıcağa maruz kalarak nemini yitirmesini engelleyebilirsiniz. Ancak bu yöntem diğerlerine göre biraz daha zaman alır.

Kaynar su içerisinde 10 dk beklettiğiniz bigudilerin dış yüzeyi ılıklaşınca saçlar tutamlara ayrılarak özenli bir şekilde sarılır. Her tutamın aynı kalınlıkta olduğuna da dikkat etmeliyiz. İşlemden sonra hızlandırmak için biraz kurutma makinesi ile ısıtmamız gerekebilir. Birkaç saat sonra bigudileri açabiliriz.

 

Kumaşlar Yardımı ile Saçlarda Maşa Etkisi

Saçlara sık sık maşa uygulamak bir süre sonra saçın yapısını bozar. Görünümü ne kadar güzel olsa da yıpranma kaçınılmazdır. Bu nedenle maşayı daha çok özel günlerde uygulamanız tavsiye edilir. Diğer günler içinse saça ısı vermeden uygulayabileceğiniz şekillendirme işlemleri vardır, bunlara yönelebilirsiniz. Bu yöntemlerden biri evde bezle saça şekil verme işlemidir.

Kumaşlar 3 cm kalınlığında kesilir. Saçınızın sıklığına göre parça sayısı da değişmektedir. Ortalama 20 parça bez yeterli olacaktır. Saçlar tutamlara ayrılır ve kumaşın ortasına konularak sarılır. Sonrasında ise kumaşa düğüm atılır.

Sarma işlemi esnasında ne kadar özenli davranırsanız bukleleriniz de o kadar hoş görünecektir, unutmayın.

Tüm tutamlar sarıldıktan sonra en az 5 saat bu şekilde beklemeniz gerekir. Bu nedenle yatmadan önce yapılması tavsiye edilir.

 

 

Bir önceki yazımızda Kıvırcık Saçlara Nasıl Şekil Verilebilir? başlığı içeren makalemizde kıvırcık saçlara nasıl şekil verilir, kıvırcık saçlara öneriler ve kıvırcık saçlara şekil verme hakkında bilgiler içermektedir.

One thought on “Saçlara Maşa Uygulaması

Bir Cevap Yazın

Top