Buradasın
Ana Sayfa > Saç Bakımı > Saçlara Perma Yapmak

Saçlara Perma Yapmak

Saçlara Perma Yapmak

İnce telli saça sahip bayanlar, saçlarının sönük ve hacimsiz olmasından şikayet ederler. Ancak saça perma yapılması halinde saçlar hem dolgun hem de kabarık görünecektir. Perma işlemi evde de uygulanabilecek bir işlemdir. Böylece hanımlar, saçları için gereken şekli sağlayabilirler.

Perma Yapılış Aşamaları

  • Öncelikle röfleli saçlara perma yapılması tavsiye edilmez. Çünkü perma saçı biraz da olsa yıpratır, bu nedenle saçlar kuruyup uç kısımlarından kopabilir.
  • Perma yaparken saç kuruması meydana gelir. Bunu önlemek için iyi bir saç kremi ile saçlar koruma altına alınmalıdır.
  • Perma işleminde saç tellerinin şekle sokulması, kimyasal madde aracılığıyla olur. 3-5 ay süreyle saçta kalabilen perma, kimyasal maddeler sayesinde kalıcılığını korur. Saçları ince telli olan bayanlar, dip perması denilen türü tercih edebilirler. Diplere uygulanan bu işlem sayesinde eski göre daha dolgun saçlara sahip olurlar.
  • Her ne kadar ince telli saçlar için ideal bir işlem olsa da, bu tür saçlarda permanın kalıcılığı çok daha azdır. Normal saçlarda 4 ay kalan perma, ince telli saçlarda 2 ay kalıcı olur. Saç tellerinin ince olması, amonyağın saçın yapısına yeteri kadar nüfuz edememesine neden olur. Bu nedenle permanın saçta kalma zamanı azalır.
  • İnce telli saçlara sahip hanımlar, perma işleminin kalıcı olması için şekillendirme işlemini jöle ile yapmalı ve saç kremlerini kullanmayı ihmal etmemelidir. Perma yapıldıktan sonra saçlar bakımsız kalırsa, 1 ay sonunda saçlarda bozulmalar başlayacaktır.

Bir önceki yazımızda Beyaz Tenli Kadınlara Uygun Saç Renkleri başlığı içeren makalemizde beyaz tene hangi renk saç gider, beyaz tene yakışan saç renkleri ve beyaz tenlilere yakışan saç renkleri hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top