Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Saçlarınız Daha Parlak Görünsün

Saçlarınız Daha Parlak Görünsün

MEVSİMLER VE SAÇLARIMIZ

Merhabalar;

Mevsim değişikliklerinde kişisel bakım konusunda bizi en zorlayan öğelerin başında saç bakımı gelir. Saçlarımız; hem yazdan kalma havuz,deniz,güneş gibi nedenlerle  yıpranmış haldedirler hem de dökülmesi artar. Peki ne yapmamız gerekir bunu konuşalım.

Öncelikle yıpranma konusunu inceleyelim…

Özellikle işlem görmüş saçlar, klor, deniz tuzu, ıslakken toplamak gibi sebepler yüzünden daha çok kururlar. Benim öncelikli tavsiyem sonbahar başlangıcında kurumuş,çatallaşmış ve kırılmış saç uçlarını bir miktar kestirmek. Sağlıksız ve uzun saç ,çok kötü ve bakımsız bir görüntüye neden oluyor. Kesim yapıldıktan sonra sıra saçları beslemeye ve yumuşatmaya geliyor. Bunun için doğal yöntemler kullanılabileceği gibi kozmetiğin gücünden de yararlanılabilinir. Doğal yöntemler için benim önerim, haftada en az bir gün organik hindistan cevizi yağı ve avakado yağını (tercihen içine biraz badem ve susam yağı da karıştırabilirsiniz) karıştırıp hafifçe ısıtarak saçlara dipten uca sürmek. Eğer saçlarınız yağlı ise diplere bu karışımdan daha az sürüp, uçlarda yoğunlaştırmanız daha iyi olacaktır. Sürdükten sonra eğer mümkünse en az 3 saat beklemeniz gerekiyor. Bekleme esnasında kafanıza sıcak havlu sarmanız karışımın etkisini arttıracaktır. Emin olun haftada 2 gün bu kürü uygularsanız hem çabuk uzayan hem de yumuşacık ve sağlıklı saçlarınız olacaktır.

Bunun dışında piyasada oldukça fazla çeşitte saç bakım ürünü var. Sls, paraben, tuz, ve yoğun kimyasal içermeyen bir şampuan, saç maskesi ve duştan sonra kullanılan ve durulanmayan bakım ürünü almak, pratik bir şekilde saçlarınızı tedavi etmeye yardımcı olacaktır.

Gelelim dökülme konusuna..

Eğer dökülmeniz şaşırtıcı derecede arttıysa (günlük  50-100 tel arası dökülme normal sayılır) bence öncelikle  bir doktorla görüşüp kan tahlillerinizi yaptırmalısınız. Çinko, E vitamini, B vitamini, Biotin ve Demir eksiklikleri saç dökülmesinin artmasına neden oluyor. Sonrasında doktorunuz veya eczacınızın önereceği çeşitli vitamin takviyeleri ile bu açığı kapatabilirsiniz. Sonuçta öncelikli olarak içsel nedenleri çözmeliyiz.Eğer içeride bir sorun varsa dışarıdan yapacağımız hiçbir bakım bir çözüm sağlamaz. Eğer kan değerlerimizde bir problem yoksa ve suçlu hava değişimi ise yine doğal yöntemlerle bu dökülmeyi engelleyebilirsiniz.

Eczanelerden temin edebileceğiniz; ampul formunda satılan Bepantol, B vitamini ve  E vitaminini  Badem yağının içine karıştırarak saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Yine en az 2-3 saat saçınızda bekletin ve mümkünse saçınızı sıcak havluya sarın. Burada önemli olan bu tip uygulamaları bir kere yapıp bırakmamak. İstikrarlı bir şekilde haftada 1-2 kere ve minimum 1 ay boyunca buna devam etmeniz durumunda dökülmeniz azalacak ve saçlarınız sağlıklı bir hale gelecektir.

Sağlıklı beslenip bol su içerek bu bakımları da yaptığımızda, çabuk uzayan ve sağlıkla parlayan saçlara sahip olmamamız için hiçbir sebep yok.

Sevgilerimle..

İnstagram: @pinkbeautymood

Bir önceki yazımızda Kara Sevda başlığı içeren makalemizde burak özçivit, Kara Sevda ve karasevda hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top