Buradasın
Ana Sayfa > Diyet > Sağlıklı Zayıflama Önerilerimiz

Sağlıklı Zayıflama Önerilerimiz

Sağlıklı kilo verme

Modern hayatın sağladığı geniş olanaklar nedeniyle fiziksel güç kullanmak zorunda kalmayan insanlar ve besinlerin gittikçe yapaylaşması sonucunda kilo problemi günümüz insanının önemli sağlık sorunlarından biri haline gelmiştir.

Kilo vermeye çalışırken sağlığımızdan olamamak için diyetimize büyük önem vermemiz gerekiyor. Diyetin yanı sıra uyulması gereken kurallar da var.

Sağlıklı Zayıflama için Diyetin Yanı Sıra Yapılması Gerekenler

  • Özellikle şekerli gıdalar kilo alımının yanı sıra vücudumuza da oldukça zararlıdır. Günlük şeker ihtiyacımızı yapay yollardan değil de doğal olarak karşılayabilmek için diyetimizde bir porsiyon taze meyve bulundurmalıyız.
  • Kilo verirken vücudumuzda meydana gelebilecek deformasyonların önüne geçebilmek ve kilo verme sürecini kısaltabilmek için spor yapmayı ihmal etmemeliyiz. Böylece sarkmalar, çatlaklar ve selülit oluşumunu da azaltabiliriz. Bu nedenle diyetin yanı sıra haftada 2 ya da 3 gün yapacağınız egzersizler ile istediğiniz ölçülere kavuşabilmeniz çok kolaylaşır.
  • Her gün yapacağınız 30 dakikalık tempolu bir yürüyüş hem vücudunuzu harekete geçirir hem de daha mutlu hissetmenizi sağlar. Çünkü spor yapmak mutluluk hormonu adı verilen dopamini harekete geçirir.
  • Diyet yaparken genellikle alının sıvılara önem verilmez. Ancak özellikle hazır meyve sularında bulunan şeker miktarı oldukça fazla miktarda olduğu için sanılandan çok daha fazla kilo aldırabilir. Yanı sıra asitli içeceklerde bulunan yapay şeker de yine vücudumuza oldukça zararlıdır. Bu tehlikenin önüne meyve suyumuzu evde yaparak ve doğal meyve suyu içerek geçebiliriz.
  • Suyun vücudumuz için ne kadar önemli bir madde olduğunu bilmeyen yoktur sanıyoruz ki. Bu nedenle diyet sürecinde aldığımız su miktarına dikkat etmeliyiz. Spor da yapıyorsak egzersiz esnasında kaybettiğimiz suyu almaya özen göstermemiz gerekiyor. Ancak hatırlatalım, hızlı kilo verebilmek için çok fazla miktarda su içmek de zararlıdır. Vücudumuzdaki gerekli minerallerin idrar yolu ile dışarı atılmasına neden olur.
  • Sağlıklı zayıflayabilmenin önemli koşullarından biri de doğal beslenmektir. Özellikle sebze ağırlıklı beslenmek, hamur işi gıdalardan uzak durmak hem kaliteli beslenmenizi sağlar hem de kilo verme süreciniz kısalır.

Bir önceki yazımızda Acı Çehre Tohumu Nedir? başlığı içeren makalemizde Acı Çehre, Acı Cehre Nasıl Kullanılır ve Acı Cehre Nedir hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top