Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Selülit Nasıl Önlenir ? Selülitten Nasıl Kurtulunur ?

Selülit Nasıl Önlenir ? Selülitten Nasıl Kurtulunur ?

Selülitin hiç bilimsel açıklamasını yapmaya gerek yok. Birçok kadın zaten bunun ne olduğunu az çok bilmektedir. Kısaca epidermisteki derinin portakal kabuğu görüntüsü yaratması, ve hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkmasıdır. Ortalama %90 a varan oranlarda bayanlarda görülmektedir. Vücudun kalça,bacak kolların üst kısmında ve dizlerin yan kısımlarında görülür. Selülitler genetik olarak ortaya çıkabilir, kan dolaşımından dolayı ortaya çıkabilir yada beslenme,alkol kullanımı gibi sorunlardan meydana gelebilir.

Genel olarak selülitin daha fazla görüldüğü durumlar ise hamilelik, normale göre fazla yağ oranına sahip olunması, menopoz gibi durumlardır. Bu durumlarda normale nazaran daha fazla görülebilir.

Selüliti engellemek için farklı tedavilere veya ürünlere yönelmeden önce kendi kendinize birkaç yöntem uygulayabilirsiniz. Bunlardan birkaçını sayacak olursak:

1. Selülit, yapısal bir sorundur, bir cilt sorunu değildir. Bilmediğiniz selülit önleyici ilaçlara fazla güvenmeyin, olağan cilt yapınıza zarar vermeyin.

2. Gün içerisinde bol bol su tüketin, toksin atılmasına yardımcı olur.

3. Yüksek kalorili besinler tüketmeyin, bol meyve yiyin, özellikle turp, çilek, kereviz, greyfurt gibi besin ve meyveleri tüketebilirsiniz.

4.Belki de selüliti önlemenin en önemli ayağı spor yapmaktır. Zinde ve sağlıklı bir vücut için spor yapmayı asla ihlal etmeyin. Özellikle yüzerek vücuttaki bütün kasları ve kan dolaşımınızı hızlandırırsınız, selülitleri önlemede en önemli yardımcınız spor olacaktır.

5. Selülit oluşmasına meyilli bölgelere günde 1 kere yatmadan önce veya gün içerisinde dairesel masaj yapın. Bu kan dolaşımınızı hızlandıracaktır. Masaj yaparken buz da kullanabilirsiniz.

6.Uzman birine başvurup daha hızlı ve soruna odaklı bir çözüm elde edebilirsiniz.

Bir önceki yazımızda Yoğurt Maskesi ve Peeling başlığı içeren makalemizde yoğurt ile peeling, yoğurt maskesi nasıl yapılı ve Yoğurt Maskesi ve Peeling hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top