Buradasın
Ana Sayfa > Makyaj > Sıkça Yapılan Makyaj Hataları Nelerdir?

Sıkça Yapılan Makyaj Hataları Nelerdir?

Sıkça Yapılan Makyaj Hataları Nelerdir?

Makyaj yaparak bakımlı ve güzel görünmenin yanı sıra yaptığımız hatalar nedeni ile hoş olmayan görüntüler de elde edebiliriz. Bu nedenle yüz şeklimizi ve hangi malzemeyi nerede ve nasıl kullanacağımızı iyi tespit etmemiz gerekmektedir.

Sıkça yapılan makyaj hatalarına düşmemek için önerilerimizi dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

Makyaj Hataları

  • Yanlış Fondöten Kullanımı

Kadınların en sık yaptığı makyaj hatalarından biri yanlış fondöten seçimidir. Ten rengi göz önünde bulundurulmadan kullanılan fondötenler oldukça yapay bir görüntü doğurur.

Bu nedenle fondöten satın alırken uzmanların tavsiyelerini göz önünde bulundurmak önemlidir.

Fondöteni sadece yüzümüze uygular, boynumuza önem vermezsek makyajımız maske gibi görünebilir. Fondöteni boyun ve gerekirse dekolte kısmına da uygulayarak renk farklılıklarını ortadan kaldırmalısınız.

Fondöteni uygularken el değil fırça kullanılmalıdır. Sünger de kullanabilirsiniz. Elle uygulama yaparsanız keskin hatları ortadan kaldıramazsınız.

Sünger kullanacaksanız hafifçe ıslatarak daha iyi bir sonuç alabilirsiniz.

 

  • Kaş ve Kirpikler

Daha belirgin kaşlara sahip olmak için kaşlarınızı kaş kalemi ile boyayabilirsiniz, ancak abartırsanız çok yapay ve basit bir görüntüye neden olabilirsiniz. Bu nedenle kaş renginizin 1-2 ton açığı kalemlerle hafifçe boşlukları doldurmakla yetinmelisiniz.

Kirpikleri kısa olan kadınlar bakışlarını derinleştirmek için takma kirpik uygulayabilirler. Ancak abartırsanız hiç de doğal görünmez. Takma kirpikleri sadece özel davetlerde kullanmanızı öneriyoruz. Günlük hayatta takma kirpik kullanmak hoş bir görüntü sergilemez. Takma kirpiklerde bulunan yapışkanlar kirpik diplerimize zarar verir. Çok sık kullanırsanız kirpikleriniz dökülebilir.

 

  • Göz Makyajı Hataları

Göz kalemini abartarak sürerseniz çok yapay bir görüntü elde edebilirsiniz. Size hiç uygun olmayan renkli lensler de oldukça yapmacık durur. Bu nedenle hangi rengin sizde doğal duracağına iyi karar vermelisiniz.

Bazı kadınlar allıklarını far olarak kullanmaktadırlar. Bu oldukça yanlış bir uygulamadır. Allık göze özel üretilmiş bir malzeme değildir. Renginin yanı sıra içeriği de farklıdır. Bu nedenle göz kapaklarınıza zarar verebilirsiniz. Farınızı hızlıca sürmek istiyorsanız tek renk far tercih edebilirsiniz.

Far rengi seçerken gideceğiniz mekanı da göz önünde bulundurmalı, ona göre karar vermelisiniz. Günlük hayatta parlak ve simli farları kullanmak hiç de hoş görünmez. Olabildiğince soft renkleri tercih etmenizi öneririz. Ancak gece gezmelerinde koyu renk ve simli farlar kullanmalısınız.

Göz makyajını kesinlikle aceleye getirmemelisiniz. Hızlı olmak isterken gözünüze zarar verebilirsiniz. Sıkıntıları ortadan kaldırmak için büyüteçli aynalardan yardım alabilirsiniz.

Rimel kullanırken de oldukça yavaş olmalısınız. Aksi takdirde fazla miktarda alınan rimel kirpiklerinizde artıklar bırakacaktır. Böyle bir görüntü göz makyajınızın tüm güzelliğini alıp götürebilir.

 

  • Yanlış Allık Kullanmak

Allık rengini seçerken de cilt tonunu göz önünde bulundurmalısınız. Fazla parlak bir allık beyaz tenli bir kadında çok rüküş görünür. Şeftali tonlarındaki allıklar tüm cilt renkleri için uyumludur diyebiliriz. Karar vermekte güçlük çekerseniz uzmanlardan yardım almanızı öneririz.

  • Dudak Makyajında Yapılan Hatalar

Dudak çerçeveniz belirgin değilse dudak kalemi kullanabilirsiniz. Ancak çok koyu renkteki dudak kalemi uygulamak sizi gülünç gösterecektir. Bu hataya düşmeyin. Doğal bir görünüm elde etmek için dudaklarınızın rengine çok yakın kalemleri tercih etmelisiniz.

Dudak makyajınızın daha kalıcı olabilmesi için işlemden önce biraz sabitleştirici ya da pudra kullanabilirsiniz.

Ruju sürdükten sonra dudak kaleminizi kenarları fazla taşırmadan çekebilirsiniz. Kaleminizin rengi rujunuzla uyumlu olmalıdır. Aksi takdir de çok basit bir görüntü oluşur.

Dudak şekliniz üzerinde yapacağınız değişikliklerde kesinlikle abartmamalısınız.

Dudak kaleminizin daha doğal görünebilmesi için fırça yardımı ile hafifçe dağıtmanızı öneririz.

Dudaklarınızı geniş çerçeve çekerek daha kalın göstermeye çalışmak yerine olabildiğince açık tonlarda bir ruj seçin ve rujdan sonra da parlatıcı uygulayın. hem daha doğal hem de daha başarılı bir yöntemdir.

 

Bir önceki yazımızda 2016 Kış Ruj Renkleri başlığı içeren makalemizde 2016 ruj çeşitleri, avon ruj ve en iyi ruj rengi hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top