Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Simurg Efsanesi: Zümrüd-ü Anka

Simurg Efsanesi: Zümrüd-ü Anka

Anka kuşu efsanesi

Simurg Efsanesi: Zümrüd-ü Anka

Masallarda adını duyduğumuz ve merak ettiğimiz bir kuştur Anka kuşu. Diğer adı ile Zümrüd-ü Anka’dır. Bu adı daha çok Türkler kullanmıştır. Birbirinden farklı medeniyetlerde de olduğu belirtilen bu efsane kuş araştırma konusu olmuştur.

Yunanlılar mitolojilerinde bu kuşun tarifini kalın kanatlı kartal benzeri bir kuş olduğunu belirtmişlerdir. Uzun süreli bir ömre sahip olduğu belirtilmiş ve gizemli bir kuş olduğu söylenmiştir. İnanışa göre kuşu görenler mutlu bir yaşam sürecektir. Pek çok alandaki çalışmalarda da gördüğümüz Anka kuşu filmlere de zaman zaman konu olmuştur.

Kuş, öleceğini anladığında kendisine yuva yapar. Yuvasını kuru dallar oluşturur. Zamk ile sıvama yapar. Zamkın ise ne olduğu çözülememiştir. Yuvasını kuran kuş ölümü bekler. Güneş ışınları ile birlikte yuva yanar ve ölür. Küllerinden yeniden doğduğuna inanılır. Hristiyanlık’ta bu yeniden diriliş imgesidir.

anka-kusu

Bir rivayete göre Anka, bir bilgi ağacında yaşarmış. Her şeyi bilen Anka kötü olan durumları iyiye çevirirmiş, bilgelik ve danışmanlık yaparmış. Bir gün kaybolur ve onu aramaya başlarlar. Ona ulaşmanın da yolları zorlu olmuştur.

Onu aramaya koyulan kuşlar zorlu engelleri aşmışlar ancak çok fire vermişler. 30 kuş kaldığında “30 ve kuş”u yan yana getirdiklerinde “si-murg” yani Anka Kuşu anlamış çıkmış. Sonuç ise kendilerinin Anka olduğunu anlamışlar. Buradan insanlık ise şu sonuca varıyor: kimsenin Anka’yı aramasına gerek olmadığı ve sabır ve emek ile herkesin bir Anka olacağıdır…

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top