Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Sivilce İzleri Nasıl Geçer ?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer ?

Genellikle genç kişilerin gerek kız olsun gerekse erkek ergenlik dönemlerindeki en büyük problemleri sivilceler yani aknelerdir. Genelde ergenlik dönemi bittikten sonra geçen sivilceler bazen ilerideki yaşlarda da başa bela olabiliyor ve iz bırakabiliyor. Zaman zaman psikolojik rahatsızlıklara bile yol açabiliyor.

Akne tedavisi çoğunlukla uzun süreli bir tedavi gerektirir, tedavi ise aknelerin ne şiddette olduğuna ve ana sebebinin ne olduğuna göre belirlenir. Kimyasal peeling, mikroiğneler yardımıyla uygulanan dermaroller tedavisi, dolgu maddesi tedavisi ve lazer tedavisi gibi yöntemler uygulanır.

Peeling Yöntemi

Eğer ciddinizde ciddi sivilce sorununuz varsa ileride vücudunuzda iz kalma olasılığı oldukça yüksektir. Eğer cildinizdeki lekeleriniz hafifse krem,losyon gibi basit tedavilerle aknelerden kurtulmak mümkündür. Ancak bunun için biraz sabır gereklidir, çünkü genellikle etkilerinin görülmesi vakit gerektirir. Ciddi ve yoğun sivilce sorunları için ise kimyasal peeling işlemi uygulanır. Peeling sivilce üzerine uygulanır ve vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Kişinin vücut yapısı ve cilt kalılığına göre peeling işlemi konsantrasyonu belirlenir ve tedavi uygulanır.

Dermoller

Dermaroller tedavisi mikro iğnecikler ile deride yara oluşturulur ve ciltte açılan mikro kanallar sayesinde kan dolaşımı hızlandırılır. Bu sayede tedavi edici ilaçların vücutta emilmesi kolaylaşır ve yara iyileşme süreci başlatılır. İşlem sonrası vücutta küçük çapta kızarmalar meydana gelebilir ve genelde seanslar ayda bir olmak üzere dört veya altı ay arası yapılır.

Sivilceler ile en önemli hususlardan birisi de sıkılmaması gerektiğidir. Sivilcelerin sıkılması etki ettiği bölgede iz bırakmasına ve leke oluşumuna sebep olabilir, bu yüzden akneler kesinlikle elle sıkılmamalıdır.

Maskeler

  1. Aspirin ve limon sulu maske

Öncelikle malzemelerimiz : 3-4 adet aspirin, 1 adet limon, karbonat ve aspirini ezmek için herhangi bir kaşık olabilir, sıcak bal ve nemlendirme amaçlı kremler ya da zeytinyazğı kullanabilirsiniz.

Hazırlama : Öncelikle aspirinleri ezin. Sonra aspirini bir kaba koyun ve her 3 aspirin için bir yemek kaşığı kadar taze limon suyunu kaba boşaltın. Yoğun bir kıvama gelene kadar bekleyin. Ardından kuru ciltler için karışıma bal, nemlendirici veya zeytinyağını ilave edin. Bütün malzemeleri karıştırın. Kuru cilde sahip değilseniz bal veya zeytinyağı eklemeden devam edin. İyice karıştırdıktan sonra masaj yaparak sivilceli alana uygulayın ve karbonata bastırılmış bir sıcak bez yardımıyla sivilceli bölgeyi temizleyin.

        2. Sivilce için krem yapımı
Malzemeler : 4 bardak kadar gül suyu, dilimlenmiş 2 adet elma, 2 ç.k rezene(kıyılmış), 2 ç.k kereviz(kıyılmış), 2.5 y.k arpa unu, 3 yumurta akı ve 1 t.k lanolin.
Biraz su kaynatın ve içerisine bir kap oturtun. Bu kabın içerisine gülsuyu, rezene, ekma, arpa unu ve kerevizi koyun, pişirin. Kaynayan karışım bir süre sonra lapalaşacaktır. Bu hale gelince yumurta akı ve lanolini ilave edin, süzün. Oluşan karışımı iyice karıştırın. Buzdolabında bir süre bekletip, sivilceli yüzeylere uygulayın.
        3. Çilek ile Sivilce Maskesi Yapımı
Çilek içerisinde salisilik asit kaynağı barındırır ve akne ilaçlarında kullanılır.
Malzemeler : Çeyrek su bardağı taze çilek, çeyrek su bardağı yoğurt.
Çilek ve yoğurdu oda sıcaklığına gelindiğinde karıştırın ve sivilceli yüzeylere 10-15 dakika kadar uygulayın.

Günlük Hayatta Yapabilecekleriniz

Madde madde sıralamak gerekirse:

Kesinlikle aknelere el ile müdahale etmeyin ve sıkmayın.

Makyajla uyumayın, makyajınızı tamamen çıkardığınızdan emin olun.

Temizleme losyonları ve tonik kullanın.

Aşırı yağlı yiyecekler yemekten kaçının.

Süt ürünlerini orantılı olarak tüketin. Yağlı süt kullanmamanız tavsiye olunur.

 

 

Bir önceki yazımızda Günlük Topuz Modeli başlığı içeren makalemizde günlük topuz, günlük topuz modelleri ve saç modelleri hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top