Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Sivilce Tedavisi

Sivilce Tedavisi

Sivilce Tedavisi

Sivilce çoğunlukla yağlı ciltlerde görülen bir cilt hastalığıdır. Bu hastalıktan korunmak için her anlamda dikkatli olmanız gerekir. Yediğiniz yemekler, hava bile sivilce oluşumda en önemli etkenlerdir. Sivilce, deri altında bulunan yağ bezleridir bir şekilde cilt yüzeyine çıkar ve rahatsız bir görünüm oluşturur.

Sivilcenin Nedenleri

  • Sivilceler genellikle yiyeceklerden oluşur. Sivilcelerin yüzeye çıkmaması için yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. Fazla yağlı ve asitli yiyecekler sivilcelerin oluşmasını sağlar. Özellikle fast-food yiyecekler sivilcelerin hızlı çıkmasına nden olur. Bol su içmek, sivilceleri önlemenizde yardımcı olur. Evde sağlıklı yiyecekler yemek, sebze meyveyi bol tüketmek sivilceleri azaltacaktır.
  • Sivilceli kişiler, farkında olmasalar da toplum içinde daha çekingen ve pasif Sivilcelerin kötü görünümünden dolayı sivilceleri kişilerde özgüven kaybı yaşanır. Tedavisi mümkün olduğu için hemen önlem alınmalı ve tedavi olunmalıdır.
  • Strese bağlı sivilce oluşumunda yapılması gereken, hayata olumlu ve pozitif bakmaktır. Cilt sağlığı sadece bakımla değil, insanın huzurlu ve pozitif olmasıyla sağlanabilir. Sivilce, tedavisi zor bir hastalık değildir. Zamanında tedavi edilmeyen sivilceler, ciltte kalıcı lekelere neden olabilir. Sivilce, hemen tedavi edildiğinde kısa sürede kaybolur ve moralinizi bozmazlar.
  • Sivilce oluşumunu engellemek için, yaş önemli bir durumdur. Ergenlikte meydana gelen sivilceler hormonlardan kaynaklanır. Yüzü temiz tutarsak zamanla kaybolacaktır. Aynı zamanda doktor kontrolündeki ilaçlar sivilcelerinizi kurutur. Sivilce belli bir yaş üzerinde devam ediyorsa, iç hastalıklarla ilgili olabilir. Karaciğerde sorun olan veya yumurtalıklarda oluşan kistler nedeniyle sivilce çıkabilir. Böyle bir durumda mutlaka kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir. Belli bir yaşın üzerindeki erkeklerde ise karaciğer ile ilgili sorunlarda sivilce çıkabilir.

Bir önceki yazımızda Aşırı Terleme Tedavisi başlığı içeren makalemizde aşırı ter, aşırı terleme ve terleme hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top