Buradasın
Ana Sayfa > Diyet > Su Diyeti

Su Diyeti

Su Diyeti

Zayıflamak, kadınların en büyük sorunlarından biridir. Her kadın hayatının mutlaka bir döneminde diyet yapar. En formda kadının bile vücudunda incelmesini istediği bir bölüm vardır. Nedense diyetlere hep pazartesi günü başlanır. Çoğu zaman o Pazartesi hiç gelmez, gelse de birkaç gün sonra pes edilir. Kısa zamanda vücuttaki ödemi attıran ve şişkinliği alan su diyeti acil kilo verilmesi gerektiğinde oldukça işe yarayan bir yöntemdir. Diyet listesinde yalnızca su, çeşitli meyvelerin suları ve yağsız et suyu bulunur. Ancak bu diyet mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır ve birkaç günden fazla sürmemelidir.

 Su Diyeti Nedir?

Su diyeti adından da anlaşılabileceği gibi çeşitli meyve suları, et suyu ve vücudun ihtiyaç duyduğu en temel içecek olan sudan oluşur. Bu tür içecekler midede kolay sindirilir ve daha da önemlisi sindirimden sonra kalıntı bırakmazlar. Ancak bu diyete başlamadan önce doktorunuzla bunu paylaşmalı ve herhangi bir sağlık sorununuz varsa doktorunuzu bu konuda bilgilendirmelisiniz. Aslında bu diyet çeşitli ameliyatlar öncesinde bazı doktorların hastalarına önerdiği bir diyettir. Su diyeti genellikle ishal gibi sindirim problemlerinde vücuttaki su kaybının bir an önce yerine konması için ve kolonoskopi gibi ameliyatlar öncesinde önerilir. Bu diyet kişinin yeteri kadar sıvı almasına, aynı zamanda potasyum ve sodyum elektrolitlerini arttırarak vücuda enerji sağlanmasına yardım eder.

Su Diyetinde Neler Tüketilmelidir?

Asıl amacın sadece sıvı gıdalar tüketmek olduğu bu rejimde kullanılabilecek besinler şunlardır:

– Su, her diyette olduğu gibi (doğal ya da gazlı olabilir) bol bol tüketilebilir.

– Meyve suyu, elma ve üzüm gibi her türlü meyve suyu kullanılabilir.

Karbonhidratlı sular, buna kola ve havuç suyu da dahildir.

– Çay ve kahve, sütsüz ve kremasız olmak kaydıyla içilebilir.

– Sporcuların tükettiği sıvılar tercih edilebilir.

– Domates ve diğer başka sebzelerin suları katı meyve presinden geçirilerek kullanılabilir.

– Yağsız olmak kaydıyla et suyu tüketimi serbesttir.

– Şeker ve bal tüketimi sınırsız olmasa da yasak değildir.

– Dondurulmuş meyve suları arzu edilirse içilebilir.

Bir GünlükSu Diyeti Listesi

 

Kahvaltı:
– 1 tane kabuksuz olarak sıkılmış elma suyu,

– 1 fincan çay ya da kahve (sütsüz ve kremasız)

– Arzu edilirse şeker ve bal.

 

 

Ara Öğünde:

 

– 1 su bardağı meyve suyu,

– 1 top sütsüz ve fıstıksız meyveli dondurma.

 

Öğle yemeğinde:

 

– 1 su bardağı kabuksuz sıkılmış meyve suyu,

– 1 su bardağı su,

– 1 su bardağı yağsız et suyu.

 

Akşam Yemeğinde:

 

– 1 su bardağı kabuksuz halde sıkılmış meyve suyu,

– 1 su bardağı yağsız et suyu,

– 1 fincan kahve ya da çay (sütsüz ve kremasız),

– Arzuya göre şeker ve bal.

 

 

Su Diyetinin Neticeleri

 

Bu diyet sadece birkaç gün yapılabilir. Daha uzun sürede vücuda zarar verebilir. Kesinlikle doktor kontrolü altında yapılmalıdır. Şeker hastaları kesinlikle bu diyeti yapmamalıdır. Su diyeti kısa zaman içerisinde bedeni hafifletir. Ayrıca bağırsak ve midenin kısaca sindirim sisteminin temizlenmesinde faydalıdır. Bir nevi sindirim sistemi detoksudur. Bu diyetin en büyük özelliği karındaki şişkinliği en kısa sürede ortadan kaldırmasıdır. Su diyeti ani bir davete katılmak gerektiğinde, süre kısıtlıysa vücutta özellikle göbek bölgesindeki şişliği indirmek için kullanılabilecek en uygun diyettir. Ancak su diyeti yaparken su tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Her şeyin fazlası olduğu gibi suyun da fazlası vücuda yarardan çok zarar verir.

 

 

 

 

Bir önceki yazımızda Diyet İçecekleri Nelerdir? Neleri Tüketebiliriz? başlığı içeren makalemizde Diyet içecekleri, Diyet içeceklerle kilo vermek ve yeşil çay hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top