Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Sünnet Nedir?

Sünnet Nedir?

Sunnet Nedir

Sünnet Nedir? Yapılmasının Gerekçeleri Nelerdir?

Pek çok kültürde var olan ve dini inançlar gereği yapılması hükmolunan bir gereklilik olan sünnet ile ilgili merak ettiklerinizi farklı boyutları ile ele alıyoruz.

Sünnetin temeli din ile ilgili olarak belirtilmektedir. Ancak sadece dinle bağdaştırmamak lazım. Zira sünnetin sağlığa da pek çok yönden faydası bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı araştırmaya göre dünyada bulunan erkeklerden yüzde 30’unun sünnetli olduğu belirtilmiştir. Bunların neredeyse yüzde 70’i ise Müslüman olduğu gözlemlenmiştir. Sünnetin tıptaki adı “sirkumsizyon“dur.

Türkiye’de din gereği yapılsa da faklı ülkelerde başka amaçlarla sünnet yapılmaktadır. Örneğin Amerika’da çocukların sağlığı için önerilmektedir.

Sünnetin gerekçeleri:

Bir araştırma gerekliliği şu şekilde ifade etmiştir: dinsel yönden ve ergenlik unsuru olduğu için bir de hijyenik açıdan yararlı olduğu için sünnet yapılmaktadır.

  • Penis başı iltihabı
  • Sünnet derisi iltihabı
  • Sünnet derinin fiziki durumu

gibi sebepler de göreceli gerekliliklerdir. Sünnet, cinsel yollar ile bulaşan hastalıkları azaltmaktadır. İdrar yollarında görünen enfeksiyonları da engeller.

Sünnet basit bir işlem olarak düşünülmemelidir. Sünnetin cerrah sıfatı almış uzman kişilerce yapılması önerilmektedir.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top