Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Tarhana Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Tarhana Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Tarhana çorbası

Tarhana Nedir? Nasıl Hazırlanır? 

Kış mevsiminin vazgeçilmez çorbasıdır tarhana. Türkiye’ye özgüdür ve damak tadı harika bir besindir. Yapılış zamanı ilk bahar aylarıdır. Saklanır ve kış aylarında çıkarılır. Her öğün kolaylıkla tüketilebilecek bir yemektir. Tarhana çorbasının yoğurdun saklama yolu araştırması sonucu bulunduğu belirtilir.

 

Tarhananın yapılışında yoğurt da önemli bir rol oynamaktadır. Besleyiciliği olan bu yiyecek uzun bir zaman saklanabilmektedir. Farklı gıda parçaları da eklenerek mükemmel bir tat çıkarılabilir. İç Anadolu bölgesinde ünlüdür. Daha çok Beypazarı’nda adı geçer. Farklı olarak tarhana çorbası yapılabilmektedir. Malzemeleri ise, un, soğan, yoğurt, kırmızı ve yeşil biber, domates, nanedir. Yörelere göre tarhana çorbasında değişiklikler de söz konusu olabilir.

tarhana-nasil-yapilir

Tarhana yapılışı: Malzemeler karıştırılır ve mayalanmaya bırakılır. Ne kadar az bekletilirse tadı o kadar tatlı olur. Uzun sürelerde ekşimeye döner. Mayalanma sonrası beze serilir ve kurutulur. Kuruduktan sonra toz haline getirilir. Kurutulmayan tarhana da yapılır ancak daha çabuk tüketmek gerekir.

tarhana-yapilisi

Tarhanayı su ile ısıtıp bekletin. Gıda eklentilerini katın. Kaynayıncaya kadar karıştırın. Kaynama bittikten sonra kısık ateşte 5 dk bekletin.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top