Buradasın
Ana Sayfa > Güzellik > Tırnak Batması

Tırnak Batması

Tırnak Batması

Ayak parmaklarında tırnakların etin içerisine doğru uzaması sonucu tırnak batması meydana gelir.  Başparmağın ete batması sonucu ağrılar ve zonklamalar görülebilir.Devamlı tekrar eden ve bitkisel yöntemlerle bir türlü geçmeyen tırnak batması için mutlaka doktora başvurmalısınız.

Tırnak Batması Neden Olur

  1. Devamlı ayakta kalmaktan dolayı tırnak batması meydana gelir. Ayakkabının içinde ayakta tüm gün boyunca kalmak tırnağın sıkışmasına ve ayağa batmasına neden olur.
  2. Obezite sorunu olan kişilerde görülür. Vücudun ağırlığını ayaklar kaldıramaz duruma gelir ve tırnakların şekli değişir. Tedavi edilmezse diğer tırnaklara sıçrayabilir.
  3. Ayakta oluşan mantarlar tırnak batmasının enbüyük nedenlerindendir. Mantarlar, enfeksiyon içerdiğinden, tırnakların değişmesine neden olur. Tırnak batmasının çözümü için pedikür yaptırılmalıdır. Tırnaklar daha sağlıklı bir hale gelecektir.
  4. Bayanlarda tırnak batması nedenlerinden biri, sivri burunlu ayakkabılardır. Bu ayakkabılar tırnağa baskı uygular. Tırnakların kesimi de oldukça önemlidir. Küt şeklinde kesilmelidir. Oval kesilen tırnakta, tırnak batması ihtimali daha yüksektir.
  5. Tırnak batması ile rahat bir şekilde hareket edemez duruma gelirsiniz. Sporla uğraşan kişilerde bu sorun daha çok olmaktadır. Ayakla ilgili sporlarda biraz daha dikkatli olunmalıdır.

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması, yaptığınız bütün tedavi yöntemlerine rağmen geçmiyorsa ameliyat olmanız gerekir. Lokal anestezi ile yapılır. Tırnak batması, tırnağın bulunduğu yerden kaynaklanır. Bu yüzden ameliyat sırasında tırnak altı tedavi edilmektedir.

Geniş ve rahat ayakkabılar giymelisiniz. Tırnağın bulunduğu yere fazla baskı  yapılmamalıdır. Tırnak batmasına elle müdahale kesinlikle yapılmamalıdır. Kızarıklara ve kaşıntılara yapılan yanlış bir durum tırnağınızda kalıcı hasarlar oluşturur.

Not: Tırnak batması ameliyat sonrasında kesinlikle bir daha olmaz diye bir durum yoktur. Tekrar oluşabilir. Ayaklara bakım yapıp dikkatli bir şekilde ayaklara önem verirseniz bu durum düzelecektir.

Bir önceki yazımızda İnci Tozu Maskeleri başlığı içeren makalemizde inci tozu, inci tozu maske ve inci tozu maskeleri hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top