Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Topuk Çatlağı Tedavisi

Topuk Çatlağı Tedavisi

Topuk Çatlağı Tedavisi

Topuk çatlakları açık ayakkabı giyenlerde, yerle çok fazla temas eden ayaklarda, uzun süre ayakta kalan kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. Topuktaki sertleşme ve yıpranmalar bir süre sonra acı veren çatlaklara dönüşebilir. Bu nedenle yeteri kadar dinlenmeli, devamlı olarak açık ayakkabı giymemeli ve topuk bakımını ihmal etmememiz gerekir. Bir sağlık sorunu olmasının yanı sıra topukta meydana gelen çatlaklar estetik açıdan da hiç hoş bir görüntü sergilemez.

Topuk çatlakların tedavisinde hekim yardımının yanı sıra evde kendi hazırladığınız karışımlarla da olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Topuk Çatlağına Yönelik Bitkisel Tedaviler

1. Yöntem

Malzeme: 1 litre su ve beyaz sabun

Hazırlanışı ve Uygulaması: Suyu ılıştırdıktan sonra içine bir kalıp sabunu rendeleyin. Ayaklarınızı suya sokup 30 dk. bekleyin. Daha sonra ponza taşı ile çatlak bölgeleri ölü deriden temizleyin. Yatmadan önce ise ayaklarınıza Shea Yağı ile ovun.

2.Yöntem

Malzeme: 1 adet orta boy muz, 1 adet ananas, 1 yemek kaşığı limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulaması: Ananas ve muzu ezdikten sonra limon suyunu ilave edin. Elde ettiğiniz maskeyi topuklarınıza masaj yaparak uygulayın. 15-20 dk sonra ayağınızı durulayın ve yağlı bir krem ile topuklarınızı nemlendirin. Özellikle muz çatlaklara çok iyi gelecektir.

3. Yöntem

Malzeme: 1 çay kaşığı vazelin, yarım çay bardağı limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulaması: Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra topuklarınıza uygulayın. Bir gece boyunca maskenin topuklarınızla temasını koruyun. Ertesi gün ılık su yardımı ile topuğunuzu maskeden arındırabilirsiniz.

4. Yöntem

Malzeme: 1 litre soğuk su ve 1 kaşık gliserin

Hazırlanışı ve Uygulaması: su ve gliserini karıştırıp topuklarınıza sürün. 1 saat bekledikten sonra ayağınızı durulayabilirsiniz. Bir hafta boyunca tekrarladığınız takdirde sonuç alabilirsiniz.

5. Yöntem

Malzeme: Birer kaşık kakao ve acıbadem yağı

Hazırlanışı ve Uygulaması: yağları karıştırdıktan sonra topuklarınıza uygulayıp sarın. 1 saat bu şekilde bekledikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz. Haftada 3 gün uygulayabileceğiniz bir yöntemdir.

6. Yöntem

Malzeme: Yarım çay bardağı saf zeytinyağı

Uygulaması: Yağı çatlakların üzerine uygulayıp temiz bir bez ile sararak 3 saat bekleyin. Daha sonra ılık su ve sabun yardımı ile ayağınızı yağdan arındırın. Sonrasında nemlendirici krem sürün.

 

 

 

 

Bir önceki yazımızda Topuk Dikeni için Bitkisel Tedavi Yöntemleri başlığı içeren makalemizde topuk dikeni bitkisel yağlar, topuk dikeni doğal tedavi ve topuk dikeni nasıl tedavi edilir hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top