Buradasın
Ana Sayfa > El ve Ayak Bakımı > Topuk Dikeni ve Topuk Çatlağı Tedavisi

Topuk Dikeni ve Topuk Çatlağı Tedavisi

topuk-dikeni-ve-topuk-catlagi-tedavisi

Topuk dikeni ve topukta meydana gelen çatlaklar hem canımızı yakarak hareketlerimizi kısıtlar hem de estetik açıdan hoş olmayan bir görüntü sergiler. Topuk dikeni ve topuk çatlakları ayaklarda meydana gelen en sık rahatsızlıklardandır. Bu problemlerden kurtulabilmek için sizin için hazırladığımız bitkisel kür tariflerini uygulayabilirsiniz.

 

Topuk Çatlakları

Topuk çatlaklarını önlemenin çok basit yolları vardır.

Doğal Tedavi Önerileri

  • Yoğun zeytinyağlı kremleri yatmadan önce topuklarınıza uygulayabilirsiniz. Yoğun krem tüm gece boyunca topuklarınızı nemlendirecektir.
  • 2 adet küçük boyda muzu ezerek topuklarınıza sürerek 5 saat bekleyin. Daha sonra topuklarınızdaki yumuşamış olan deriyi ponza taşı ile temizleyin.
  • Bir miktar vazelin ve limon suyunu karıştırarak topuklarınıza uygulayın. Çorap giyerek bir gün boyunca bu durumda bekleyin. Ölü deriler yumuşayarak canlı deriden uzaklaşacaktır.

 

Topuk Dikeni

Topuk dikeni oldukça ağrılı ve rahatsız edici bir ayak rahatsızlığıdır. Çok fazla ayakta kalmak ve ağır yük taşımak nedeni ile topuk dikeni oluşabilir. Çok sayıda tedavi yöntemi olsa da en etkilisi istirahattir. Bunun yanı sıra kilonuza ve hareketlerinize dikkat etmemeniz durumunda operasyon geçirme ihtimaliniz dahi olabilir

Topuk Dikeni için Bitkisel Karışım

Malzemeler: 1 adet yumuşak lahana yaprağı, 1 çorba kaşığı elma sirkesi, 1 çorba kaşığı domates tozu (Hazır çorba için kullanılan toz)

Hazırlanışı ve Kullanımı: Malzemeleri karıştırarak gazlı bir bezin üzerine aktarın. Gazlı bezi topuk dikeni olan bölgeye sararak bir gece bu şekilde bekleyin.

Bir önceki yazımızda Varisin Bitkisel Tedavisi başlığı içeren makalemizde varis, varis için bitkisel çözüm ve varis tedavi yöntemleri hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top