Buradasın

Topuk Dikeni

Topuk Dikeni

Topuk dikeni, topukta meydana gelen şiddetli bir ağrı şeklidir. Topukta meydana gelen neredeyse bütün ağrıların nedeni topuk dikeni hastalığından kaynaklanmaktadır. Topuk dikeni genellikle ayakları düz taban ve kavisli ayak tipine sahip kişilerde çok görülmektedir.

Topuk Dikeni Tedavi Yöntemleri

  • Topuk dikeninin geçmesi için özel ayakaltı pedleri kullanılmaktadır. Bu pedler topuğun sert yerlere tems etmemesi için üretilmiştir. Çok yumuşaktır ve çok uzun süre ayakta kalanlar için çok iyi bir yöntemdir.
  • Çok fazla kilolu kişilerde Topuk dikeni bir hayli görülmektedir. Bütün yük topuklara bindiği için devamlı ağrı olur. Bu durumda mutlaka kilo vermeniz gerekmektedir.
  • Tüm gün ayakta kalan kişilerde oluşan Topuk dikeni hastalığının tedavi yöntemi, dinlenmektir. Bir müddet ayaklarınızın yer ile temasını kesip dinlendirirseniz ağrılar azalacaktır.
  • Topuk dikeni uygulanırken topuklu ayakkabılar giyilmemelidir. Topuklu ayakkabılar topuk ağrının çok fazla artmasını sağlar.

Topuk Dikenine Bitkisel Çözüm

  1. En etkili yöntemlerden birisi evde uygulanan buz Bir poşete birkaç tane buz koyup ağrıyan topuğunuza yavaşça uygulayın. Kesin bir çözüm olmasa da ağrının azalmasını sağlayacaktır.
  2. Topuk dikeni için en etkili yöntemlerden biri olan domates, kesilerek topuk dikenli bölgeye sürülür ve bezle sarılarak bu şekilde yatılır. Haftada bikaç gün uygulanır.
  3. 2 fincan Kekik ile 2 litre sıcak su karıştırılır. Bu karışıma ayaklarınızı sokup 40 dakika bekleyin. Ağrıların geçtiğini fark edeceksiniz. Fakat su kaynar olmamalıdır.
  4. Aktarcılarda satılan sinir otu bir demlikte haşlanır. Suyunu dökdükten sonra kalan sinir otu bir bezle Topuk dikeni olan yere bağlanır.
  5. Limon tuzu ve tel nişadır(Amonyak)karıştırılır. Topuk dikeni olan kısım ılık suda bekletilerek yumuşatılır. Daha sonra ağrıyan yere karışımdan sürülür. Alabalık kılçığı temizlenerek yopuk dikeni olan yere sarılır.

NOT: Topuk dikeni uzun zamandır geçmeyen ve aşırı ağrı şeklindeyse mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Topuk dikeni ameliyatı ile bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Bir önceki yazımızda Tırnak Lekelerine Çözümler başlığı içeren makalemizde Tırnak Lekeleri, Tırnak Lekeleri nasıl geçer ve Tırnak Lekeleri nedenleri hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top