Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Uyurgezerlik Nedir?

Uyurgezerlik Nedir?

Uyurgezerlik

Uyurgezerlik Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Genel olarak çocuklarda rastlanılan bir durum olan uyurgezerlik dünyada son zamanlarda yaygınlaşan ancak tam olarak tedavi edilmeyen bir hastalıktır. Uzmanlar tarafından belirtilen bilgilere göre genel olarak 6-12 yaş arası çocuklarda gözükür ve nedeni kesin olarak belirtilememektedir. Bilinememesinin nedenleri arasında ise yatış pozisyonunun saptanamamasıdır.

Bilim adamları bu sorunu hastalık olarak belirtmemektedirler. Derin bir uykudan irkilme durumu olarak düşünülüyor.

Uyurgezer nasıl uyandırılır?

Bu tür çocuklar genel olarak gözleri açık bir şekilde bu sorunu yaşarlar. Düz olmayan alanlarda zemini kontrol edebilme yetisine sahiptirler ancak bilinç yerinde olmamaktadır. Onlarla o an konuşabilirsiniz. Cevaplar mantıksız bir şekilde döner. Uyurgezerleri uyandırmaya çalışmak onları sinirlendirir. Onlara fiziksel olarak müdahale ederek değil de konuşarak onları uyandırmaya çalışmalısınız. Arkasından gitmeyin, rahatsız olacaktır. Konuşmaya devam ederseniz, uyurgezerliğinin farkına varacaktır.

Hastalığın başlangıç evresi ve uyurgezerliğin tedavisi

Uzmanlar doğru yatış pozisyonunda olmayan çocukların bu soruna yakalandığını belirtmektedir. Uyurgezer olan çocuğun doğru pozisyonlarda olmaması bu soruna neden olabilir. Yetişkinlerde de stresle birlikte aynı sebep geçerlidir. Uyku ilaçları sorunu bir nebze de olsa ortadan kaldırmaktadır.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top