Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Varisten korunmanın yolları

Varisten korunmanın yolları

Varis hastalığı toplardamarların ileri derece genişlemesiyle meydana gelen ve cildin görünümünü kötü yönde etkileyen bir hastalıktır. Varis hastalığının toplumda görülme oranı %15 civarındadır. Kısaca her 6 kişiden biri bu hastalığa sahiptir.

Varis kalıtım ile birlikte devam eder. En önemli oluşum nedenidir. Kötü beslenme alışkanlıkları ve yaşam şartlarıda varisi etkileyen faktörlerdendir.

varis tedavisi

Peki varise karşı nasıl önlem almak gerekir ?

 • Balık, taze sebze ve meyve içeren yiyecekleri tüketmek gerekir. Dengeli beslenmeye önem verilmelidir çünkü günümüzde çoğu hastalığın ortaya çıkmasında dengeli beslenmeme büyük rol oynar. Taze lifli sebze ve meyvelerin tüketilmesi kabız durumunu azaltmakta ve toplardamar daha seyrek deforme olmaktadır.
 • Kiraz, böğürtlen gibi meyveler tüketilmelidir. Bu meyveler hastalığın önlenmesinde büyük rol oynar. İçerdiği antioksidanlar sayesinde oksidan maddelerin etkilerini azaltmakta ve direnci arttırmaktadır.
 • Zencegil, soğan ve sarımsak da varis tedavisine yardımcı yiyeceklerdir.
 • Lifli gıdalar tüketmek, bağırsakları temizlemekte ve kabızlığı önlemektedir. Kabız kalmak varis riskini önemli ölçüde arttırmaktadır çünkü varis toplardamara binen yük nedeniyle oluşmaktadır.
 • Dondurma, kızartmalar, cips, tütün ve alkolü aşırı tüketmemek gerekiyor. Bu tarzda lif fakiri gıdalar kabızlık oranını ciddi şekilde artırmaktadır.
 • Günlük spor ihmal edilmemelidir. Günlük yürüme, bisiklet egzersizleri ve yüzme dolaşımı hızlandırmakta ve sağlığımızı korumada son derece önemli egzersizlerdendir. Bu egzersizler vücudun daha dinamik çalışmasını sağlamaktadır.
 • Aşırı kilo ve obezite ile bacaklarda toplardamar sistemine binen yük aşırı derecede artar. Bu yüzden yaş ve boya göre kilonuzun olmasına özen gösterin.
 • Mümkün oldukça dar giysiler giymeyin. Dar giysiler kan dolaşımını zorlaştırır ve özellikle bel bölgesine baskı yapan dar kemer ve dar pantolonlardan sakının.
 • Günde en az 1 kere bacakları kalp seviyenize çıkarıp ortalama 20 dakika boyunca dinlenin. Bu sadece bacaklarda biriken kanı vücuda dağıtabilirsiniz.
 • Uzun süre ayakta beklemeyin ya da oturmayın. Bacak bacak üstüne pozisyonundan sakının. Ağır eşyalar kaldırmamaya özen gösterin.
 • Masa başı bir işte çalışıyorsanız uzun süre oturmayın ve belli aralıklarla molalarda kalkıp dolaşın ve yürüyün. Benzer şekilde çalışma pozisyonunda da bacaklarını gerip gevşetin ve parmaklarını oynatın, sabit pozisyonlardan sürekli kaçının.
 • Genişlemiş varisli damarlarınız varsa sakın kaşımayın. Enfeksiyon gelişme riskini arttırabilirsiniz. Çünkü varisli damar üzerindeki cilt incelmiştir. Bu yüzden cilt bakımına da önem vermek gerekiyor.
 • Soğuk duş masajı bacaklara çok iyi gelmektedir. Sağlıklı dolaşım için etkili bir yöntem olan soğuk duş masajıyla varis gelişen toplardamarlar artmış ısı değişimlerinden kolay etkilenmemeleri sağlanır.
 • Her banyo sonrasında, yumuşatıcı kremleri vücudunuza ve özellikle bacaklarınıza sürün ve masaj yapın. Cildinizin beslenmesini sağlayın ve masaj ile de dolaşımı hızlandırın. İlerlemiş varisli hastalarda bacaklarda toplardamara komşu cilt seviyesinde incelme ve buna bağlı olarak enfeksiyon riski de artmaktadır.

Yukarıdaki maddeleri uygulamak büyük oranda varis riskini azaltacak ve sağlıklı bir yaşam için size yardımcı olacaktır.

Bir önceki makalede ilkbahar makyaj önerileri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımızda Yoğurt Maskesi ve Peeling başlığı içeren makalemizde yoğurt ile peeling, yoğurt maskesi nasıl yapılı ve Yoğurt Maskesi ve Peeling hakkında bilgiler içermektedir.

3 thoughts on “Varisten korunmanın yolları

Bir Cevap Yazın

Top