Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Veba Hastalığı Nedir?

Veba Hastalığı Nedir?

Veba hastalığı

Veba Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bir diğer adı kara ölümdür veba hastalığının. Bulaşıcı bir hastalıktır. Pek çok kişi tarafından ne olduğu belli olmadan vücudu yayan bir mikrop tarafından gelişen bir hastalıktır. Bir anda gelir ve tedavi edilmesi neredeyse imkansızdır. Sizlere veba hastalığı ile ilgili bilmeniz gerekenleri aktarmak istedik.

Hastalığın tıptaki adı Yersinia Pestis bakterisi olarak geçmektedir. Öldürücü olduğu kadar bu süre zarfında acı da vermektedir. Hastalığın bulaşmasındaki en önemli etken pis ortamlarda bulunmaktır. Güneş girmeyen ve pis olduğu aşikar yerlerden uzak durmak gerekmektedir. Böyle bir ortama bir kere girmeniz bakterinin size bulaşması için yeterlidir.

veba-belirtileri

Ortaçağ zamanında Avrupa nüfusunun 3’te 1’i vebadan dolayı ölmüştür. Asya ve Afrikada bu sorun günümüzde de devam etmektedir. Veba hastalığının farelerden bulaştığı uzmanlarca belirtilmiştir. Ancak son zamanlarda pirenin bu hastalığı yaydığı belirtilir.

Veba Hastalığı belirtileri:

  • Kan tükürük
  • Burun kanaması
  • Kasık ağrısı/ağrıları
  • Deri lekeleri
  • Halsizlik/bitkinlik

Acil teşhis konulmalıdır. Teşhis gecikirse hastalığın önüne geçilemez. Hasta olanlar aşılanmalıdır. En büyük belirti dilde oluşan kuruluktur. İlk teşhislerde ilaçlarla birlikte hastalıktan kurtulabilmeniz mümkün.

veba-tasiyan-fare

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top