Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Vücudumuzdaki Tüylerden Nasıl Kurtuluruz?

Vücudumuzdaki Tüylerden Nasıl Kurtuluruz?

Vücudumuzdaki Tüylerden Nasıl Kurtuluruz?

Tüylerimizden kurtulmak için, bazı yöntemler uygulamaktayız. İsteğe göre seçilen çeşitli yöntemler vardır. Vücut üzerinde bulunan tüyler kökünden alınarak temizlenmelidir. Buna çok dikkat etmemiz gerekir. Bazı bayanlar, tüylerinden kurtulmak için jilet gibi yöntemler kullanır. Jilet anlık olarak iyi bir çözümmüş gibi görünse de tek iyi yanı, pratik olmasıdır. Bazı bayanlar bunun bilinde olmaz ve jilet kullanmayı tercih eder. Jilet kullanımı tüylerin çok daha hızlı çıkmasına neden olur. Çünkü kökünden alınmayan tüyler, birkaç gün içinde hem çok çabuk hem de eskisinden daha gür çıkar. Bu durum çok zahmetlidir ve işe yarar bir yöntem değildir. Bu nedenle jilet uygulamasından kaçınmalısınız.

Tüy Alma İçin Yöntemler

Ağda:

Jilet yerine çok daha fazla tercih edilen yöntem ağdadır. Ağda sayesinde, kıl köklerinize kadar temizlik sağlayabilirsiniz. Ağda ile aldığınız tüyler daha geç çıkar. Çıkan tüyler aynı zamanda, daha ince ve zayıftır. Her defasında ağda yöntemini uygulayan bayanların, zamanla tüylerinin azaldığı görülmüştür. Bazı ciltlerde alerji yapan ağdanın, başka hiçbir kötü etkisi yoktur. Eğer ağda uygulamasına uyumlu bir cilde sahipseniz, ağda yöntemini bırakmamalısınız. Evde yapabileceğiniz ağdayı, güzellik salonlarında da yaptırabilirsiniz. Ağda yöntemini uyguladıktan sonra oluşan kalıntıları temizlemek için, üretilen özel yağları kullanabilirsiniz.

Epilatör aletleri:

Ağdaya benzer bir yöntemdir. Tüyler kök kısmından giderilmiş olur. Ağdadan tek farkı, makine kullanılarak yapılmasıdır. Ağda uygulamasını tercih etmeyen bayanlar, epilatör aletlerini kullanabilir. Ayrıca buzlu epilatör aletleri de bulunmaktadır ve bu sayede acı daha az hissedilir. Epilatör aleti kullanıldıktan sonra, özel fırçası ile temizlenerek yerine koyulmalıdır. Ağda ve epilatörden sonra oluşan kırmızılıklara ise nemlendirici sürülmelidir.

Lazer epilasyon:

Bu uygulama son yıllarda, özellikle de çalışan bayanlar tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Genellikle 6 seans uygulanan bu yöntemle, tüylerinizden tamamen kurtulabilir ve bir daha tüy çıkmamasını sağlamış olursunuz. Lazer epilasyonda kıl köklerine ışın verilir ve bu ışın sayesinde tüyler tamamen kurur. Ayrıca bu ışın ile birlikte kökler de yok olur. Piyasada bulunan birçok lazer merkezi vardır. Lazer epilasyon yaptıracaklar, güvendikleri bir merkezi tercih etmelidir. Fiyatların ve sürelerin değişiklik gösterdiği lazer merkezleri arasında, güvenilir kişilere yaptırılan lazer epilasyon işlemleri çok daha iyi sonuç verecektir. Bazı bayanlar da iğneli epilasyon uygulaması yaptırmaktadır; fakat lazer epilasyon, en çok tercih edilen yöntemdir. Biraz maliyetli olan lazer epilasyonu işlemine durumu uygun olmayanlar, ağda ve epilatör işlemlerini tercih etmektedirler.

Lazer epilasyon ortalama fiyatları:

Epilasyon merkezine göre değişen fiyatlar görülse de tüm vücut için uygulanacak lazer epilasyon fiyatları, bayanlarda 750 TL’yi bulurken, erkeklerde 1500 TL’yi bulabilmektedir. Ayrıca göz çevresi, kulak önleri, dudak, yanak, çene ve altını kapsayan yüz bölgesi için bayan epilasyon fiyatları ise 200-250 TL arasındadır. Bu fiyatlar epilasyon merkezine göre değişiklik gösterir.

Bir önceki yazımız olan Göz altı tedavisi Ankara Kliniklerinde başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

Top