Buradasın
Ana Sayfa > Parfüm > Yaz Aylarında Parfüm Kullanımı

Yaz Aylarında Parfüm Kullanımı

Yaz Aylarında Parfüm Kullanımı

Parfüm kullanırken mevsimi ve tenimizi göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Her koku her tende aynı sonucu vermez. Bunun nedeni herkesin kendisine özgü bir ten kokusunun olmasıdır. Yine yazın parfümü kışın kullandığız gibi kullanamazsınız. Kokuların cinsi de mevsime göre değişecektir. Yazın daha çok çiçek ve meyve kokuları içeren parfümler tercih edilirken kışın baharat kokuları daha çok tercih edilir.

Yazın Nasıl Parfüm Kullanılır?

Yazın gelmesi ile birlikte daha hafif kıyafetler, ayakkabılar, aksesuarlar ve makyajın yanı sıra kullandığımız parfümlerde de bir hafiflik söz konusu oluyor. Yoğun aromalı, baharat kokulu parfümlerin yerine çiçek kokuları alıyor. Yoğun parfümler her ne kadar kışın kullanımı uygun olsa da yazın çok daha fazla terlediğimiz için hiç de hoş olmayan sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle kışın kullandığınız ağır kokuları kaldırıp yerine çok hafif çiçek kokularını temin etmenizi öneriyoruz.

Yazın Parfüm Ne Kadar Kullanılmalı?

Mevsime ve ten kokunuza uygun parfümü seçtiniz, sıra parfümü doğru bir şekilde uygulamaya geldi. Parfümü çok yoğun sıkmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Kendinizi iyi hissetmek ve hoş bir etki bırakmak amacıyla kullandığınız parfümün dozunu kaçırırsanız insanlar üzerindeki etkisi tamamen tersine dönebilir. Bunun yanı sıra çok yoğun sıkılan parfüm sanılanın aksine kokusunu daha iyi belli etmez. Ne kadar hafif olursa etkisi de o kadar büyük olur. Bu nedenle özellikle yaz aylarında kullandığınız parfümü çok az sıkmaya özen göstermenizi öneriyoruz.

Parfüm Sıkmanın İncelikleri

Kışın daha çok kıyafetlerimizin üzerine sıktığımız parfümleri yazı doğrudan tenimize uygulayabiliriz. Ancak en önemli nokta cildinizin temiz olduğundan emin olmak. Ter kokusunu yok etmek amacıyla sıkacağınız parfüm ter kokusundan bile kötü bir koku oluşturacaktır.

Parfümü az bir miktar göğüs, kulak arkası ve bileklere uygulamanız yeterlidir. Bu bölgelerdeki salgı bezleri kokunun daha hızlı yayılmasını sağlayacaktır.

Koku Seçimi

Yaz aylarında sıklıkla meyve aromalı kokular ön plana çıkmaktadır. Portakal ve şeftali bu kokuların başında gelmektedir. Meyve kokusunu sevmiyorsanız yerine hafif bahar çiçeği kokulu olan parfümleri de rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan size serinlik ve enerji verecek hafif kokuları seçmektir. Yazın boğucu sıcağında kullanacağınız ağır kokular sıcak günleri hem sizin hem de çevreniz için daha da dayanılmaz hale getirebilir. Nilüfer, yasemin, limon gibi hafif kokular yaz mevsimi için en uygun olan çeşitlerdendir.

Bir önceki yazımızda Evde Doğal Deodorant Yapımı başlığı içeren makalemizde doğal deodorant yapımı, doğal deodorantlar ve evde deodorant yapımı hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top