Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Yaz İçin Cilt Bakım Maskeleri

Yaz İçin Cilt Bakım Maskeleri

cilt bakım maskesi

Özellikle yaz aylarında cildimizi güneşin zararlı etkilerinden korumalıyız. Bunun için sizlere bazı maske önerilerimiz olacak.

Cilt Bakımı İçin Yapılacak Maske Tarifleri

Yulaf Ezmesi Maskesi

* Pişmiş yulaf ezmesi

Pişmiş yulaf ezmesini yüzünüze yaklaşık olarak 15 dakika olacak şekilde sürüp bekletin. Yulaf maskesini ılık su ile cildinizden temizleyin. Aynı zamanda bu maskeyi tüm vücut bölgeleriniz içinde kullanabilirsiniz. Cildinizde meydana gelen değişimi siz de hemen fark edebilirsiniz.

Yulaf maskesini özellikle yağlı ciltlerde görülen siyah noktalar için ve aşırı derecede ki yağlanma için kullanabilirsiniz.

Avokado Maskesi

* Püre haline getirilmiş avakado
* 2 damla zeytinyağı
* Limon suyu

Kış mevsiminde cildiniz rüzgardan ve soğuktan etkilenmektedir. Özellikle yıpranan cildiniz için püre haline getirilmiş avakado ve içerisine eklediğiniz bir kaç damla zeytinyağı ve limon suyu ile karıştırın. Bu karışımı yüzünüzde tam olarak 10 dakika boyunca bekletin. Avakado maskesi yüzünüzde meydana gelen pürüzlenmeleri yok edecek ve sağlıklı bir cilde sahip olacaksınız.

Limon ile Peeling

* 2 yemek kaşığı rendelenmiş limon kabuğu
* 2 yemek kaşığı yulaf unu
* 6 yemek kaşığı buğday kepeği
* Biraz su

Yukarıda ki malzemeler gerekli ölçülerde bir kabın içerisinde karıştırılır. Bu malzemeler lapa haline gelmesi sağlanır. Yaklaşık 3 dakika süresince bu malzemeler cilt üzerinde bekletilip dairesel hareketlerle cilt temizlenir. Ardından ılık su ile temizleme yapabilirsiniz.

Papatya Yağı İle Cilt Maskesi

* 30 gram Papatya
* 100 ml susam yağı
* 100 ml kırmızı kantaron yağı
* 1 adet cam kavanoz

Bu maske her türlü cilt için uygun olabilir. 30 gr papatyayı cam kavanoz içerisine koyun içerisine diğer malzemeleri de ekleyin ardından Benmarin Yöntemi denilen sistem yani cam kavanozu 1 saat boyunca çok sıcak bir suyun içerisinde bekletin. Ardından kavonozun içerisinde ki karışımı iyice çalkalayın. Bu karışımı tülbentten süzün (papatyalar içerisinden süzülmeli). Bu yağ karışımının içerisine pamuk yada makyaj pamuğu batırarak yüzünüzü iyice temizleyin.

Lavanta Suyu İle Cilt Bakımı

* Lavanta suyu
* Pamuk

Lavanta suyu maskesi özellikle karışık cilttlerde kullanılmaktadır. Burada gerekli olan malzemeler lavanta suyu içerisine batırılan pamuktur. Bu malzemeyi sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez yapabilirsiniz. Özellikle yüz bölgesinde ve boyun, dekolte gibi yerleri bu karışım ile silebilirsiniz.

Yağlı Cilt İçin Lavanta Suyu Maskesi

* 50 ml kadar lavanta destile suyu
* 2 ya da 3 damla nane yağı
* 1 tatlı kaşığı elma sirkesi

Yukarıda ki malzemeler ile hazırlanan lavanta suyu maskesi ile cildin canlanması sağlanmaktadır. Lavanta destile suyunun içerisine 3 damla nane yağını ve ardından elma sirkesini ekleyin ve cam bir kavanozun içerisinde iyice karışması için çalkalayın. Özellikle yüz, boyun ve göğüs bölgesini bir pamuk ile bu su sayesinde silerek canlandırın.

Bir önceki yazımızda Göz Çevresi İçin Bakım Maskeleri başlığı içeren makalemizde bakım maskeleri, göz çevresi bakım maskeleri ve göz çevresi bakımı hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top