Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Yüz Lekeleri Nasıl Kapanır?

Yüz Lekeleri Nasıl Kapanır?

Yüz Lekeleri Nasıl Kapanır?

Yüzdeki lekeler: Havalar nedeniyle veya cilt sorunlarından dolayı ortaya çıkan yüz lekeleri, çok can sıkan bir durumdur. Bu lekeleri gizlemek isteyenler tarafından yapılan bakımlar, uzun süre boyunca yanıt vermeyebilir.

Cilt Lekeleri İçin Çözüm

Cilt üzerinde zamanla oluşan pigment bozuklukları çok moral bozucudur. Yaz aylarında güneşten gelen ışınlar cildimizi fazlasıyla yorar ve bu ışınlar cildimiz üzerinde lekeler oluşmasına neden olabilir. Bu duruma engel olabilmek için, güneş kremleri kullanmadan dışarı çıkmamak gerekir. 50 faktörden oluşan cildi koruyan kremler kullanmalı ve böylece güneş ışınlarından korunmuş olmanız gerekir. Ayrıca ciltte sadece güneş lekeleri değil, sivilceden sonra akne lekeleri de kalabilir. Bu lekeler genelde kırmızı renk olarak görülür. Esmer tenli kişilerde ise sivilce lekeleri kahverengidir.

Yüz Lekelerini Nasıl Gizleriz?

Lekelerin rengini saklamak ve cildin tek renk görünmesini sağlamak için, makyaj yapmadan önce kapatıcı olarak özel malzemeler kullanabiliriz. Kırmızı sivilce lekeleri, yeşil renkli kapatıcılarla gizlenebilir. Lekelerin üzerine sürdüğümüz bu kapatıcı malzemeler, kırmızının zıt rengi olduğu için, lekeleri kolaylıkla saklamamızı sağlar. Yüzümüze ufak hareketlerle uyguladığımız kapatıcıdan sonra, fondöten sürme işlemine geçebiliriz. Lekeleri saklayabilmek için kullandığımız kalın dokusu olan fondötenler, lekeli bölgeyi çok daha fazla ortaya çıkarabilir. Fondöten cildimiz üzerinde, saatlerce aynı haliyle kalmaz. Cildimiz bir süre sonra fondöteni kusabilir. Böyle bir durumda yüzdeki lekeler olduğu gibi görünür ve bu hiç iyi olmaz. Alta süreceğimiz kapatıcı sayesinde, lekeler uzun süre görünmeyeceği için, gününüzün keyfini çıkarabilirsiniz.

Güneş lekelerini Nasıl Kapatırız?

Sarı tonlu kapatıcılar kullanılarak, açık kahverengi olan bu lekeler giderilebilir. Bu kapatıcıları kullanırken çok dikkat edilerek dağıtılması ve ciltle bir bütün haline getirilmesi gerekir. Sürdüğümüz fondötenin yüzümüze daha iyi oturabilmesi için, kapatıcıyı dikkatlice uygulamamız gerekmektedir. Fondöten sürme işleminden sonra, pudra yardımı ile makyajımıza son vermemiz gerekir. Cilt üzerine bir şey sürmememiz gereken bazı makyaj yapamadığımız durumlarda, cilt lekeleri kapatılmadığı için görünür. Yine de çok hafif hareketlerle süreceğimiz pudra sayesinde lekeleri saklayabiliriz. Özellikle yaz günlerinde, ağır yapısı olan cilt ürünleri tercih etmemek ve bu lekeleri saklamak üzere, pudra kullanmamız gerekir. Pudra kullanımı, fondöten kullanımı gibi değildir. Fondöten, pudradan çok daha iyi bir kapatıcı olsa da, bozuk cilt yapısını daha ağır bir kapatıcı olan fondötenle kapamaya çalışmak yanlış bir davranış olacaktır. Cildinize karşı bu haksızlığı yapmamanız gerekir. Cilt lekeleriniz doğuştan değilse, çözümü mümkün malzemeler bulabilirsiniz. Hatta cildinize uygulanan işlemlerle cildiniz soyularak, kendini yenileyebilir ve iyileşebilir. Cilt tipleri arasında en zor olan lekeli ciltlerin bakımıdır.

Bir önceki yazımız olan Göz altı tedavisi Ankara Kliniklerinde başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

Top