Buradasın
Ana Sayfa > Diyet > Zayıflama Yöntemleri

Zayıflama Yöntemleri

Zayıflama Yöntemleri

Kilo, son zamanlarda birçok kişinin problemi haline gelmiştir. Sağlıksız beslenmeden ya da genetik unsurlardan dolayı meydana gelen fazla kilolardan kurtulmanın birçok yöntemi vardır. Zayıflama, haplar, bitkisel karışımlar, iştah azaltan yiyecekler ve bitkisel çaylar ile sağlanabilmektedir. Yazımızın devamında sizlere bu yöntemlerden bahsedeceğiz.

Hap ile Zayıflama Yöntemi

Zayıflamak için üretilen haplar bulunmaktadır. Birço kkişi, kısa yoldan kilo vermek amacıyla, haplara yönelmektedir. Fakat piyasa da para kazanmak için satılan böyle haplar bulunmaktadır. Bir başkasına iyi gelen hap sizi zehirleyebilir bu yüzden kafanıza göre kullanmak yerine, diyetisyenlere gidip kendinize uygun ilaçları alabilirsiniz.

Bitkisel Karışımlar ile Zayıflama Yöntemleri

Oldukça sağlıklı kilo verme yöntemlerinden biri olan bitkiler, aktarlardan alınarak karışımlar oluşturulur. Genellikle kahvaltılardan önce içilerek ya da yenilerek kullanılmaktadır. Bitkiler ile bazı yöntemleri aşağıda paylaşıyoruz.

 • Sabah uyandığınız ılık limonlu su içebilirsiniz.
 • Sabah kalktıktan sonra gerinme hareketleri ile kaslarınızı harekete geçirin.
 • Sabah kalkmanız gerekenden en az 1 saat erken kalkmaya gayret edin.
 • Haftada en az 1 gün yürüyüş yapın.
 • Aktarlardan aldığınız zayıflama çaylarını hergün için içmeye özen gösterin.
 • Haftada bir gün kahvaltıda bir adet meyve yiyin, diğer günler ise yarım meyve yiyin.
 • Yağlardan, asitli içeceklerden ve undan uzak durun.
 • Gün içerisinde 2 litreden fazla su tüketmeye çalışın.
 • Yatmadan önce önerilen bitki çaylarından birini için.

İştah Azaltan Yiyecekler

 • Brokoli ve karnabahar lif açısından zengin besinler olduğu için sizi tok tutacaktır. Haşlayıp yoğurtla veya sade tüketebilirsiniz.
 • Bir kase mor erik ile tarçını karıştırıp haşlayın. Bu besin sizin tatlı ihitiyacınızı karşılayacaktır.
 • Küçük bir tabak fasulyeyi tencereye koyup haşlayın. İçerisine tuz, karabiber ve sirke koyarak lezzetlendirin. İçerisinde albümin bulunduğundan dolayı iştahınızı kapatacaktır.
 • Salatalığı ince kabuklarıyla birlikte uzun uzun doğaranır. Üzerine dereotu serpip yediğinizde hem tok kalırsınız hem vücudunuzun su ihtiyacı karşılanmış olur.
 • Bezelyenin içerisinde albümin vardır bu yüzden sık sık bezelye çorbası tüketebilirsiniz.
 • Ananas içerisinde bulunan enzimler protein sindirimini hızlandırır ve selülit için oldukça faydalıdır. Bol bol ananas tüketebilirsiniz.
 • Haftada iki kez yumurta Yumurta çok fazla tok tutar.
 • 1 adet maydanozu blenderdan geçirip sebze suyunun içerisine atın. Yağ yakımınız hızlanacaktır.
 • Kuru erik kan şekerinizi yükseltecektir. Ara öğünlerde bir avucu geçmeyecek kadar tüketebilirsiniz.
 • Ton balıklı veya yağsız balıklı salatalar tüketebilirsiniz. Balık içerisinde iyot barındırdığı için açlık hissiniz daha aza inecektir. Kivi, portakal gibi meyveli salatalar da tok kalmanızı sağlayacaktır.

Zayıflama Çayları

Yeşil Çay:  Bazı çaylar zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Bu çayların en etkilisi olan yeşil çay, antioksidanları vücuttan atarak sağlıklı bir şekilde zayıflamanızı sağlar. Yeşil çayın faydaları saymakla bitmez; metabolizmaayı hızlandırır, vücuttaki zararlı maddelerin dışarıya atılmasını sağlar, bunun yanı sıra organlara oldukça faydalıdır. Günde 2 bardak yeşil çay içmeniz zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Fazla içilmemesi gerekir özellikle hamile byanlarda yeşil çay içmek sakıncalı olabilir ve emziren bayanların içmemesi daha doğrudur.

Kekik Çayı:  Kekik çayı doğadan gelen bir mücizedir. Vücuda birçok faydası vardır, bağırsakların düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar, yağ oranını dengeler. Günlük kullanımı bir bardak olmalıdır. Size herhangi bir zararı olmadığı araştırılmalıdır.

Zencefil Çayı: Vücuda alındığında metabolizma hızlanır ve vücuttan yağ atımı gerçekleşir. Bazı kişilerde olumsuz etkileri olabilmektedir. Tansiyon hastaları, kolestrol hastaları ve hamileler dikkatli bir şekilde kullanmalı ya da hiç kullanmamalılar. Günde 1-2 bardak içilebilir.

 • Limonun yağ akıcı özelliği vardır, çayların içine sıkılarak daha fazla bir etki sağlamaktadır. Düşük tansişyonlu kişiler bu işlemi uygularsa tansiyonları dha fazla düşer bu yüzden uygulamamaları en uygunudur.
 • Çayların içerisine çubuk tarçın ilave ederek etkisi arttırılabilir. Tarçın kilo vermeyi kolaylaştıracaktır.
 • Zayıflama çayları günde 3-5 bardak içilmemelidir. Günde içeceğiniz 1 bardak çayla daha etkili bir sonuç alırsınız.
 • Zayıflamak uğruna kendinize zarar verebilirsiniz. Bazı çaylar vücutta ters etki yapar, böbrek ve bağırsak sorunları yaşayabilirsiniz böyle bir durumda zayıflama çaylarını bırakmalısınız.
 • İçilen çaylara çok fazla şeker ve bal uygulaması yapmamalısınız.Bu durumda verilen yağlar tekrar vücuda alınmış olur. Şekerli gıdalardan kaçınmak daha fazla kilo vermenizi sağlar.

Not: Çok fazla satılan beşi bir yerde çaylar, bazı kişilerde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Kilo vermek için aldığınız çaylar, vücudun dengesini bozabilir. Bu yüzden her çayı tüketmemek gerekir, özellikle şeker hastaları çok daha fazla dikkat etmelidir.

Zayıflamak İçin Tüketilen Ürünlere Dikkat

Bazı bitkisel çaylar, vücudunuza iyi gelmeyebilir. Bazı insanlar kilo vermek için birçok bitkisel çay tüketmektedir. Fakat bazı bitkiler bir arada kullanıldığında zararlı sonuçlar doğurabilir.

Sıkıntılı bir hastalık dönemi geçiren kişiler, zayıflama fikirlerini unutmalılar. Çünkü zayıflarken vücut daha fazla yorulur oysa vücudun dinlenmeye ihtiyacı vardır. Hastalıkta kullanılan ilaçların yanı sıra zayıflama ilaçları kullanılmamalıdır.

Zayıflamak istiyorsanız sadece yardımcı ürünler ile bunu başarmanız biraz zor. Ana uygulamalar gerekmektedir. Yani düzenli beslenmek gerekir. Düzgün beslendiğinizde içilen zayıflama çayları ve ilaçlar daha etkili olacaktır.

Spor aletleri kilo vermede oldukça etkilidir. Düzenli aralıklarla spor yapıldığında fazla kilolardan kurtulabilirsiniz.

Belli bir yaşın üzerindeki kişiler zayıflama ürünleri kullanmamlıdır. Çünkü yaşı ilerlemiş kişilerde kalp ve solunum yolu hastalıklarına neden olabilir. Az miktarda bitkisel çaylar içilerek uzun sürede kilo vermeye çalışılmalıdır.

 

Bir önceki yazımızda Metabolizmamızı Nasıl Hızlandırabiliriz? başlığı içeren makalemizde metabolizma hızlandırıcı yiyecekler, metabolizmayı hızlandıran yiyecek ve içecekler ve metabolizmayı hızlandırma yolları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top