Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Cilt Alt Tonu Nedir, Nasıl Belirlenir?

Cilt Alt Tonu Nedir, Nasıl Belirlenir?

Cilt Alt Tonu Nedir, Nasıl Belirlenir?

Giyim ve makyaj hatta saç rengi konusunda en yanlış bilinen olgulardan bir tanesi, hatta bu konuda yapılan yanlış seçimlerin en büyük nedeni, renklerin cilt tonuna göre seçilmesidir. Bu noktada cilt tonu ve cilt alt tonu gibi bir ayrımın mevcut olduğu bilinmelidir. Cilt alt tonu size sarı saçın yakışıp yakışmadığı, kıyafetlerinizde, takılarınızda ve saç renginizde hangi seçimleri yapmanız gerektiğini belirler ve cilt alt tonunu belirleme işlemi son derece kolaydır. Bu yazımızı okuyarak artık çok daha şık kıyafet seçimleri yapabilecek, giydiğinizi, taktığınızı ve sürdüğünü kendinize yakıştıracak ve giydiklerinizin üzerinizde emanet gibi durmasının da önüne geçebileceksiniz.  Peki, cilt alt tonu nasıl belirlenir?

Güneş İle Cilt Alt Tonu Belirleme

Cilt alt tonu belirlemesi için, bir adet fotoğrafa ya da biraz güneşe ihtiyacınız olacak. Güneş ile belirleme yaparken, kolunuzdaki damarların renklerinden faydalanmanız gerekecek. Güneş altında, kolunuzda bulunan damarların hangi renkte göründüğü bu konuda belirleyici olmaktadır. Eğer soğuk cilt alt tonuna sahipseniz, kolunuzdaki damarlar mavi ve mor, sıcak cilt alt tonuna sahipseniz, kolunuzdaki damarlar yeşil görünecektir. Nötr cilt alt tonunda ise kolda hem mavi hem de mor- mavi damarların yoğunluğu bir arada bulunacaktır. Dolayısıyla üç tip cilt alt tonunun mevcut olduğunu söyleyebiliriz. Bu tonların hiç biri, sizin esmer ya da kumral ya da beyaz tenli olmanızla ilgili değildir.

Fotoğraf İle Cilt Alt Tonu Belirleme

Fotoğraflardan yararlanarak belirleme yaparken, güvenilir bir photoshop programı kullanabilir ya da cilt alt tonu belirleme programlarını kullanabilirsiniz. Programa fotoğrafınızı yükledikten sonra, fotoğrafta cildiniz üzerinde herhangi bir noktaya tıklamanız ile birlikte, tek bir renk sunulacaktır. Bu noktadan sonra, cilt alt tonu renk skalası ile karşılaştırma yaparak, soğuk mu sıcak mı yoksa nötr mü olduğunuza karar verebilirsiniz. Renk skalası güneşe göre daha doğru sonuçlar verecektir. Ancak bu yöntem ile belirleme yaparken fotoğraflarınızın müdahale edilmemiş olmasına dikkat edin. Aksi halde doğru sonuçları almanız söz konusu olmayacaktır. Peki, cilt alt tonumuzu belirledikten sonra bundan sonraki seçimlerimizi nasıl yapacağız?

Kıyafet Seçimleriniz Nasıl Olmalı?

Cilt alt tonuna göre kıyafet seçiminde, en şanslı olan kişiler nötr cilt alt tonuna sahip olanlardır. Bu kişilerin her renk tonunu makyaj, kıyafet ve saç rengi seçiminde kendilerine yakıştırmaları olasıdır. sıcak cilt alt tonuna göre kıyafet seçiminde, pastel ve koyu renklerden ziyade, sıcak ve canlı renkler tercih edilmelidir. soğuk cilt alt tonunda ise, seçimler, siyah, koyu mavi, lacivert gribi gibi renklerden yana olmalıdır. Bu sayede, giydiklerinizin üzerinizde abes durmasını engelleyebilirsiniz.

Cilt Alt Tonuna Göre Saç Rengi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Cilt alt tonuna göre saç rengi tercihinde de aynı şekilde tercih yapmanız gerekir. Özellikle saç rengi konusunda yanlış seçimlerin olduğu biliyoruz. Sarı saçın herkese yakışmaması da tamamen bu sebepten kaynaklanıyor. Eğer soğuk cilt alt tonuna sahipseniz, sarı saçı kesinlikle tercih etmeyin. Bu durumda yüz renginiz, hasta ve sarı görünecektir.  Bu kişilerin siyah ve kahverengi tonlarını tercih etmeleri daha doğru olacaktır.

Cilt Alt Tonuna Göre Makyaj

Makyaj uygulamalarında cilt alt tonu, kıyafet ve saç rengi seçiminden farklı olarak, cilt alt tonunu ile doğru orantılı olarak belirlenir. Pudranız, sıcak cilt alt tonlarında, sıcak renklerden, soğuk cilt alt tonlarında soğuk renklerden seçilmelidir. Ruj ve allık seçiminde de aynı durum söz konusudur. Bu sayede makyajınız yüzünüze oturur ve çok daha hoş görünürsünüz. Aksi halde yüzünüze kalın bir tabaka halinde makyaj varmış gibi durması olasıdır ve makyajınız çok yapay görünecektir.

Bir önceki yazımızda Hidrojen Peroksit İle Gelen Güzellik başlığı içeren makalemizde Hidrojen Peroksit, karbonat maskesi ve Sivilce İzleri İçin Özel Karışım hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top