Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Cilt Lekelerine Çözüm

Cilt Lekelerine Çözüm

Cilt Lekelerine Çözüm

Cilt Lekeleri Nedir ve Neden Olur?

Cilt lekeleri adından da anlaşılacağı üzere cilt üzerinde meydana gelen açık ya da koyu renkli izlerdir. Genel olarak her yaş grubunda ortaya çıkan bu lekelerin birçok oluşum nedeni vardır. Bu konu üzerinde yapılan pek çok araştırma mevcuttur. İnsanlarda sürekli olarak ve sıklıkla görünen bir cilt problemi olduğundan dolayı cilt lekelerine çözüm yolları hakkında birçok tıbbi ve doğal yöntemler bulunmaktadır. Cilt lekelerinin nedenlerine bakıldığında ise birbirinden farklı nedenler ortaya çıkabilmektedir. Kalıtsal özellikler, cilt yapısı, hormonlarla alakalı etkiler, yanma ve dış faktörler gibi birçok sebepten dolayı her yaş grubundan insanda cilt lekeleri meydana gelebilmektedir.

Cilt Lekelerinin Çeşitleri Nelerdir?

Cilt lekeleri birbirinden farklı nedenlerle ortaya çıktığından dolayı her biri çeşitli görünüme sahip olmaktadır. Çeşit olarak bakıldığında cilt lekeleri et benleri, hamilelik lekeleri, cilt benleri, çiller, yaşlılık benleri, karaciğer lekeleri ve yaşlılık lekeleri gibi isimler alarak çeşitlenmektedir. Yaşlılık lekeleri ve benleri genel olarak belli bir yaşın üzerindeki kişilerde ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla ilerleyen yaşın beraberinde getirdiği doğal lekeler olarak da görülmektedir. Çillere bakıldığında ise genellikle açık renkli cilt tipine sahip olan kişilerde görülmekte ve dönemlere bağlı olarak artıp azalmaktadır. Hamilelik lekeleri de adından anlaşılacağı üzere gebelik döneminde ortaya çıkan izlerdir. Gebelik dönemlerinde anne adaylarının fazla güneşe maruz kalmamaları leke oluşumuna karşı etkili olmaktadır.

Cilt Lekeleri Nasıl Yok Edilir?

Cilt lekelerine çözüm uygulamak için öncelikle lekenin türünü bilmek ve oluşum nedeni hakkında fikir sahibi olmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra lekenin büyüklüğü de cilt lekesini kolaylıkla yok etme üzerinde etkili olmaktadır. Cilt lekelerini yok etmek için derin olan lekelere lazer uygulaması yapılabilmektedir. Daha hafif ve silik olan lekeler için ise doğal yöntemler uygulanabilmektedir. Bazı cilt lekeleri ise mevsimsel etkilere bağlı olarak kendiliğinden artmakta ya da azalmaktadır. Örneğin genellikle yüzde görülen çiller kış mevsiminde azalırken yaz sıcakları ile beraber daha fazla artış göstermektedir. Güneşe fazla maruz kalan kişilerin çilleri önlemeye yönelik olarak güneşlenme sürelerini kısaltmaları faydalı olmaktadır.

Cilt Lekelerine Doğal Çözümler

Cilt lekelerinden kurtulmak için pratik şekilde hazırlanabilecek pek çok maske, tarif bulunmaktadır. Bunları uygulamak için öncelikle lekenin tipini ve nedenini bilmek gerekmektedir. Doğal tedavi yöntemlerine bakıldığında cilt lekeleri için limonla tedavi uygulamak olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olmaktadır. Limonun yanı sıra maya, yumurta akı, badem gibi besinler de cilt lekelerini tedavi etmek amaçlı kullanılmaktadır. Bu malzemeler ile hazırlanan maskeler gerekli talimatlara uyularak lekeli olan bölgeye uygulanmaktadır. Maskeleri hazırlarken kullanılacak olan malzemelerin taze olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca bu maskeleri lekeli bölgeye uygulamadan önce cildin ilgili maddeye karşı alerjisi olup olmadığını kontrol etmek gerekmektedir.

Bir önceki yazımızda Hidrojen Peroksit İle Gelen Güzellik başlığı içeren makalemizde Hidrojen Peroksit, karbonat maskesi ve Sivilce İzleri İçin Özel Karışım hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top